| NeedHelp1 a întrebat:

Mi-am comandat ultimul album al lui Eminem - Music To Be Murdered By

Înainte să finalizez comanda am ales varianta de transport mai ieftina de 9.95 de dolari pentru ca cele 2 produse(CD+casetă) să-mi fie livrate amândouă.

Problema e că în paranteză scria: "local customs and duties may apply"
Asta înseamnă că mai pot fi taxat nu? Și dacă da cât credeți că mă v-a costa?

E prima oară când dau comandă pentru un produs din străinătate și vreau să știu la ce să mă aștept, căci dacă voi fi taxat cu vreo 100 de dolari mai bine nu mai dau comanda crying()))

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu, nu am comandat din USA, doar de prin Anglia, dar treaba e alta.
Intr-un link gasit pe Google, scrie asa:
"Pentru a-ti face un calcul la ceea ce te costa trebuie sa iei in calcul urmatoarele categorii de costuri:

1. Pretul produsului afisat pe site - P
2. Costul transportului afisat pe site, in cazul in care nu exista (America-America) - TA
3. Costul transportului America - Romania 14$/kg- TR
4. Comisionul de 8% - C

Formula de calcul este urmatoarea:
Costul Total = (P + TA + TR)*1.08

Exemplu:
Daca un produs costa 50 $ - P
Transportul America-America: 3$ - TA
Costul transportului America - Romania: 0.5kg x 14$= 7$ - TR
Comision 8%: (50$+3$+7$)*8%= 4.8$ - C

Costul Total = 63, 8 $"

Deci pe langa acel transport pe care ti-l scrie acolo, mai sunt si taxele vamale, plus comisionul lor, plus transportul american (din stat in stat probabil pana la un aeroport unde au ei plecarea, dar poate ma insel.)

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Răspunsul ales de tine e de fapt... greșit.
Față de comenzile în interiorul UE, la orice vine din afară (SUA în cazul tău), mai plătești și TVA (inclusiv la prețul transportului), și taxe vamale - în funcție de produsul cumpărat și valoarea sa.
În plus, costul NU se calculează cu 14 US$ x X kg, ci cu cât cere firma care aduce pachetul de acolo până la tine - US Mail service, DHL etc. Cost care e MUSAI să apară pe pagina de unde vrei (sau ai făcut deja) comanda.

| Csander a răspuns:

Sunt sigur ca o sa fie mai scump decat albumul in sine.

| NeedHelp1 explică (pentru Csander):

Ai mai dat comandă din străinătate?

Dar nu înțeleg ce taxe ar mai putea fi daca eu am plătesc transportul de 10 dolari și de ce ar fi așa de mari sad...

| NeedHelp1 explică (pentru mihai69):

Mulțumesc de răspuns!

Mai știi cumva pe tine cât te-a costat transportul total din Anglia?

| Csander a răspuns (pentru NeedHelp1):

Undeva la 10 lire daca nu ma insel, asta acum cam 3 ani.

| mihai69 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Nu, nu am comandat din USA, doar de prin Anglia, dar treaba e alta.
Intr-un link gasit pe Google, scrie asa:
"Pentru a-ti face un calcul la ceea ce te costa trebuie sa iei in calcul urmatoarele categorii de costuri:

1. Pretul produsului afisat pe site - P
2. Costul transportului afisat pe site, in cazul in care nu exista (America-America) - TA
3. Costul transportului America - Romania 14$/kg- TR
4. Comisionul de 8% - C

Formula de calcul este urmatoarea:
Costul Total = (P + TA + TR)*1.08

Exemplu:
Daca un produs costa 50 $ - P
Transportul America-America: 3$ - TA
Costul transportului America - Romania: 0.5kg x 14$= 7$ - TR
Comision 8%: (50$+3$+7$)*8%= 4.8$ - C

Costul Total = 63, 8 $"

Deci pe langa acel transport pe care ti-l scrie acolo, mai sunt si taxele vamale, plus comisionul lor, plus transportul american (din stat in stat probabil pana la un aeroport unde au ei plecarea, dar poate ma insel.)