| DenimM a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop Dell care a venit instalat cu windows 8.1, acum intrebarea me este cum fac sa-mi apara si partitia D? Am doar C-ul unde este instalat windows-ul, atat
Si inca o intrebare stupida: cum fac sa imi apara MyComputer pe desktop? laughing
Funda

Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Ca sa iti apara my comp pe desktop dai personalize pe desktop si dai acolo change desktop icons iar pentru a crea o noua partitie dai click dreapta pe my computer manage si ai acolo disk management shrink volume din c alegi cat spatiu vrei sa ai pentru d si ai creat partitie noua happy

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Un sistem (desktop, laptop) are un hard care poate fi alcatuit dintr-o partitie, 2 sau mai multe. Daca laptopul tau are numai partitia C, inseamna ca hardul a fost formatat intr-o singura zona de stocare. Asta nu inseamna ca din acel C nu poti face mai multe partitii (D, E, F, G), dar, pentru a nu reinstala sistemul de operare, trebuie sa folosesti softuri de manipulare a partitiilor (modificare: micsorare, marire, impartire etc). Gasesti pe net softuri gratuite si tutoriale despre cum sa faci asta. Exista, insa, situatii cand pentru partitia C nu este alocat intreg spatiu de pe disc (sa spunem ca C are 50 gb, dar hardul este de 300 gb). Diferenta de 250 gb e spatiu nealocat niciunei partitii si zona respectiva a hardului poate fi transformata in alta partitie sau chiar mai multe, avand dimensiunile dorite. Verifica marimea partitiei C si, daca ea corespunde cu suprafata de stocare a hardului, inseamna ca C e unica partitie creata in sistem (repet: din C poti crea mai multe partitii, prin sistem, dar mai sigur prin softuri specializate, care ofera si tutoriale online).
Windows 8.1 are denumire diferita la "My computer". Din cate am citit, apare ca "This Pc". Deci, "This pc" egal cu "My computer". Cel putin asa am inteles eu...