| Lawerence a întrebat:

Salut TPU!
Părinții mei au rate la banca Transilvania unde le-au plătit din ultimul timp mai greu sau chiar deloc.
Eu sunt major, alocația mea a fost strânsă pe un card pe numele mamei mele. Acel card a expirat iar ai mei sunt peste hotare la muncă.
Dacă mă duc la bancă să îmi ridic banii mei strânși în cursul a 3 ani, o să întâmpin vreo problemă? Se poate să spună că este contul blocat datorită datoriilor părinților mei?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci ai zis asa: "Parintii mei au rate la banca transilvania unde le au plătit din ultimul timp mai greu sau chiar deloc"laughing fa ma sa inteleg logica ta, au plătit sau nu părintii tai ratele la banca? Parca ai scris ca in bancurile cu nea mărin ( Amza pellea), mă ai bilet? Mă firas al dracului sa ti o spun pe aia dreaptă nu prea am, asa ai facut tu acum, a platit sau chiar deloclaughing daca ai datorii la banca numai vezi niciun leu din alocatie asta este clar, banca pune poprire pe conturi, si cum tu nu esti major si nu poti avea acces la banii de alocatie, ei sunt in contul unuia dintr e parintii tai, ori daca ei nu au platit ratele, acei bani din alocatie nu i mai vezi, îi ia banca, si in curînd veti ajunge in stradă ca va ia casa.

| Violleta2022 a răspuns:

CristiDinBucuresti a punctat totul foarte bine.
Daca banii sunt pe numele mamei, in contul mamei, indiferent ca provin din alocatia ta si ea are datorii la stat, probabil ca nu mai exista fiind deja scosi din cont., daca a fost executata de banca.

Un card bancar expirat este inlocuit de unul nou cu un alt termen de expirare, probabil peste 2-3 ani.

Pe de alta parte un cont bancar nu expira, pe ala il poti tine deschis cat vrei tu.
Nu imi este clar daca TU ai vreun drept legal la acel cont, fiindca nu stim daca esti co-propietar al contului, sau mama ti-a facut procura sa poti face operatiuni in acel cont.

| Wr3nch a răspuns:

Esti imputernicit pe cont? Daca nu, fara procura legalizata de la mama nu primesti nimic.

| mi25 a răspuns:

1. Daca esti imputernicit - nu co-propietar cum spune Jassmina, in desteptaciunea ei - atunci poti merge le banca si sa te interesezi de situatia banilor.
2. Banii tai din alocatie nu mai au acest regim dupa ce au fost ridicati si pusi in cont pe numele mamei tale. Nu exista nici o restrictie de a fi retinuti de banca.
3. Daca inca nu au fost facute demersurile de poprire, iar tu esti imputernicit, poti scoate bani de pe cont de la ghiseu, pana raman in cont cel putin 25 de lei (depinde si de banca).
4. Daca nu esti imputernicit pe cont tu personal nu poti face nimic decat daca primesti imputernicire autentica (notariala) de la mama ta.
Da, contul in care sunt stransi banii tai - cont care nu este al tau - poate fi blocat, ba mai mult: poate fi "golit" de banca in baza unui titlu executoriu.

| NunuNini a răspuns:

De alocatie nu se pot atinge. Dar cum contul nu este pe numele tau, nu vei putea ridica banii.
Parintii sa plateasca ratele. Nu se poate face chiar orice in tara asta. Nu va fi nimeni scutit de datorie. Daca nu platesc la timp, se calculeaza si penalizari. Vor plati mai mult.