| foxAKA47 a întrebat:

pasaportul meu expira in august pe 18 si eu trebuie sa ajung in Romania pe 1, 2 august de urgenta, pot sa imi schimb atunci pasaportu chiar daca mai are cateva zile pana expira? sa il fac la urgenta de exemplu, cat ma costa si ce acte imi trebuie sau nu imi trebuie?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dupã caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
Dovada achitării taxelor pentru emiterea paşaportului, în original;
Paşaportul anterior, în original, dacã este cazul.
În funcţie de tipul paşaportului, preţurile diferă. Astfel, pentru eliberarea paşaportului simplu electronic, valabil între 3 şi 5 ani, plăteşti: 32 de lei taxă consulară, care se achită la unităţile C.E.C. Bank sau la trezorerie, şi 244 de lei, costul paşaportului, tot la unităţile C.E.C. Bank în contul RO96CECEB033RON2152957. Iar pentru paşaportul simplu temporar, valabil 12 luni: 32 de lei -taxa consulară, care se achită la unităţile C.E.C. Bank sau la trezorerie; 84 de lei, costul paşaportului, în contul RO96CECEB30033RON2152957 la unităţile C.E.C şi 100 de lei, tarif suplimentar, deoarece paşaportul simplu temporar se eliberează în termen de cel mult 3 zile lucrătoare.

6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

P.S. E chiar recomandat inlocuirea lui cu 1 luna inaintea expirarii.

| foxAKA47 explică (pentru stlucian):

Eu vreau sa il fac la fel pe 5 ani dar sa il fac la urgenta de exemplu in 2, 3 zile sa il am gata facut se poate, daca da, cat costa?

| stlucian a răspuns (pentru foxAKA47):

100 lei taxa de urgenta si e gata in maxim 5 zile(depinde cat de ocupati sunt cei de la pasapoarte). Taxa o platesti tot la CEC si in cerere specifici acest lucru si bineanteles ca adaugi si chitanta pentru taxa de urgenta.Cand vi in tara e bine sa si depui actele ca sa nu ai surprize.Cei de la serviciu pasapoarte o sa te anunte cand poti sa-l ridici.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. La CEC specifici pentru ce platesti cei 100 lei ca sa treaca in chitanta.

| foxAKA47 explică (pentru stlucian):

Multumesc frumos happy

| stlucian a răspuns (pentru foxAKA47):

Pentru putinwinking