| mistergiovany49 a întrebat:

Pentru a prinde semnal tv terestru,analog sau digital,undeva unde nu este retea de cablu, ce aparat auxiliar trebuie cumparat?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Semnal tv terestru analog nu se mai transmite, doar semnal digital in norma DVB-T2. Acoperirea teritoriului este destul de slaba, in 99% din cazuri iti trebuie o antena tv externa cu amplificator, identica constructiv cu cele folosite in tv analogica. Trebuie sa stii in primul rand daca in locul respectiv exista semnal suficient si pe ce canal TV se face transmisia pentru a cumpara/construi antena potrivita. In afara de antena si amplificator iti trebuie un receptor digital terestru compatibil cu norma DVB-T2 cu iesire analogica (EuroScart sau RCA) si/sau digitala (HDMI) in functie de ce tv vei folosi. Linkuri utile:
http://www.receptoare.ro/
http://www.receptoare.ro/receptoare-hd-terestre-dvb-t2/

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O antena satelit cu anexele ei. Fiecare Provider are asa ceva. Mergi la DIGI, Orange, UPC sau altceva ce ai tu in zona si vorbeste cu ei.
Daca ai unitate PC sau laptop exista un program numit TV-Maxe. Este foarte bun si functioneaza pe Windows si Linux.

| mihai69 a răspuns:

Îți trebuie un receptor (sau un adaptor pentru PC) de semnal DVBT2 (singura normă care se mai emite acum „în eter" în România).
Eventual și o antenă externă, de preferat cu amplificator.