| Jitea a întrebat:

Salut TPU,permis port arma, cum se poate obtine si la ce varsta?
Ce arma pot detine? pot detine ori ce arma de foc?
Vreau detalii
Daca se poate detaliat tot, daca are cineva timp si vointa sa-mi scrie.

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Doar am dat asa cu clik si am gasit balamuc dar am trimis ceva la nimerala, doar sa vezi ce usor se gasesc informatii legale nu povesti ce spune unu altu.Deci mergi la politia judeteana si acolo te lamuresc aia mai bine, poti eventual sa depui si cere, sau ce se mai fac pentru asta.
Sau poti emigra in alta tara, de ex America, acolo nu-ti trebuie nimic sa cumperi o arma, intri in magazin iei ce arma iti place si5 minute ai plecat acasa cu armalaughing simplu eficient si NORMAL zic eu.Adica iti trebuie permis pentru ce anume? Iti trebuie documente pentru ce anume? Cerere pentru ce anume? Numai tampenii si legi aiurea sunt mai peste tot in lumea asta.
Cum fac americanii mi se pare cel mai bine.Desigur si acolo nu poate cumpara arme oricine, trebuie sa fii major, trebuie sa nu ai cazier si cam asta e.Dar chestia asta dureaza aproximativ vreo 5 minute, dai ID ala til scaneaza si in 5 min iti spune daca iti vinde arma sau nu.Si toate astea fara povesti, daca lui ii vine in calc ca esti curat ca si cazier banu jos si ce arma doresti aia cumperi.Bine nu se vand arme automate, adica se vand d ar is modificate sa nu poata fi folosite la modul automat.
Daca vrei pistol 9mm si eu vreau unu.Imi place aa CZ am citit ca e cel mai bun din lume.Bine ca e si mai scump dar asta e daca vrei cei mai bun platesti. Sper ca nu te superi ca vorbesc mai mult decat ai intrebat, sau pentru ce am spus, chestia aia cauta singur, eu asa cred ca e bine sa incerci sa te descurci, sa incepi de undeva si acu cred ca e timpul.

| GabrielStn a răspuns:

Ai aici toate informatiile de care ai nevoie https://www.politiaromana.ro/......iciul-arme

| Bogdann1107 a răspuns:

Analize, test psihologic, un bun argument ( de ce vrei pistol ) si buget de peste 1500lei minim pistol letal.
Nu conteaza cine esti sau ce detii esti liber sa iti iei propria decizie de ce poti detine sau nu.
Mai bine incepi cu air-soft cu CO2 si bile metal ( atentie doar pentru antrenament, daca te prinde politia cu metal amenda).
Air-soft, nu ai voie sa il folosesti in scopuri idioate:amenintari, intimidare, etc, mereu trebuie tinut in cutia lui de metal sau carton, fara sa fie cu bila pe teava.
Iti recomand pistoalele full metal pentru ca sunt foarte apropiate de cele reale unele facute chiar sub licenta "faimosilor".
Gasesti pe net magazine suntem "impanziti".

Răspuns utilizator avertizat