| Daniel_Dan_1997 a întrebat:

port lentile de contact de 1 lună jumate si nu stiu foarte multe despre ele, sunt unele zile în care pun lentilele e totul ok si după 5 minute cu una dintre ele văd în ceață și o scot o pun si după ori își revine ori o mai scot încă o dată si o pun după e ok, o patiti si voi? E veo șmecherie pe care nu o stiu?

Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! cu totii ne dorim ochi frumosi sau chiar superbi! insa indiferent daca sunt pentru vedere sau doar estetice aceastea trebuiesc bine îngrijite! inainte ca sa fie aplicate, ochiul trebuie sa fie curătat, fie prin clatirea fetei ori demacherea ochilor, dar si prin curatarea exterioară a ochiului, in jurul acestuia cu un betisor de vata...Si mâinile trebuiesc curatate! lentilele trebuie puse in lichidul lor special si sa nu fie lăsate fara acesta! lentila pusa la loc trebuie pusa chiar cu fata in sus adica ca si cum ai vedea ochiul altuia iar la noua aplicare degetul folosit trebuie curatat si umezit cu lichidul lentilelor ca dupa aceea sa fie aplicata exact la coltul ochiului iar acesta se va aseza prin clipire fix pe culoarea ochiului.La scoaterea lor se apuca usor lentilele cu 2 degete curate, de preferinta primele 2 degete de la mana, de data aceasta neumezite si prin apăsare se retrage lentila si se pune la loc in lichidul specific lor! Meriti"a doua sansa"