| anonimus010101110 a întrebat:

Salut TPU, pot sa imi fac transfer la alt liceu din sem 2? Sau nu trebuie sa fie trecut de sem 2? Adica in timpul semestrului

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu în timpul semestrului.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, te poti transfera chiar și acum mai ales ca nu a existat vacanță intersemestrială, însă trebuie să te accepte celalalt liceu, cu conditia să nu ai media pe semestrul I, sub nivelul clasei unde vrei sa te transferi, Părintii tăi ar trebui să vorbească cu directorul liceului respectiv. Vor primi un formular de completare etc.
Diferențele se dau pe parcurs.

Desi, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, Art. 155, privind "Transferul copiilor şi elevilor", care spune:

(1) Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, profilul şi/sau specializarea se efectuează, de regulă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară. Prin excepţie, transferurile de la nivelurile antepreşcolar şi preşcolar se pot face oricând în timpul anului şcolar, ţinând cont de interesul superior al copilului.

(2) Transferurile în care se schimbă forma de învăţământ se efectuează în următoarele perioade:
a) de la învăţământul cu frecvenţă la cel cu frecvenţă redusă, în perioada intersemestrială sau a vacanţei de vară;
b) de la învăţământul cu frecvenţă redusă la cel cu frecvenţă, numai în perioada vacanţei de vară.

(3) Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară. Modificări (1)

(4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar.

Tu poți încearcă acum transferul!
Success!

| Wr3nch a răspuns:

Trebuia inainte sa inceapa semestrul.

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie înainte de semestrul II.

| GAMERQUEEN2021 a răspuns:

Nu stiu vorbeste cu directorul si vedeti dar nu cred