| CristiOlteanu a întrebat:

Putin ajutor, va rog frumos! Am un pc Fujitsu Siemens esprimo e 5625
Amd sempron le 1250 single core
4 Gb ram ddr2
150 hdd +500 magazie
Placa NVIDIA MCP78PV Geforce 8200
video 256 MB cu extindere din bios pana la 512 cu windows 10 in dual boot cu linux mint 18.3. Problem apare pe linux cand vreau sa vizionez filme online. Sacadeaza imaginea ca si cum as urmari un video pe cadre, sunetul ruleaza fluent. Daca schimb rezolutia la 144 p functioneaza fluent dar nu intelegi nimic nici din imagine nici din titrare! In windows functioneaza bine dar sistemul ruleaza greu la fel si xp, vista si 7. Insa linux ruleaza superb dar nu am gasit o rezolvare pentru rularea filmelor online. Merg pe clasic descarc si vizionez dar doar filme pana in HD si este frustrant. Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Daca mai e de actualitate.

on-topic

ai instalate drivere nVIDIA in linux? daca mergi pe driver-ul opensource nouveau, aceasta s-ar putea sa fie cauza diferentei de performanta la redare video. incearca cu driver nVIDIA.

off-topic

presupun ca rulezi linux mint 18.3 cinnamon sau mate. nu stiu daca 32 bit sau 64 bit.

dupa ce ai scris tu mesajul a iesit si linux mint 18.3 xfce pe 13 dec 2017. tu zici ca iti merge superb ce ai, eu ti-as recomanda sa incerci si varianta xfce 32 bit - are cerintele hardware cele mai modeste din toata familia linux mint. cu un singur nucleu pe cpu si un gpu integrat vrei ca sistemul sa-ti consume minim de resurse si sa ramana cat de mult se poate pentru aplicatii. in orice caz, nu uita de driver nVIDIA pentru placa video.

| bystefu a răspuns:

Te-ai uitat la procese cu htop? E posibil sa ai niste aplicatii sa ruleze in fundal, la fel de posibil e sa ai nevoie de codec-uri.Incearca sa vezi, daca nu iti recomand sa pui ubuntu fara win, mai ales daca el e slabut.