| Feitan a întrebat:

Salut TPU, stau in Bucuresti de 7 ani dar am medicul de familie foarte departe. Daca am o problema medicala cum procedez? Ma duc la un spital oarecare si cer un consult? Sau care e procedura? De exemplu simt cum imi arde stomacul de 2 zile iar pastilele de la farmacie nu au efect. Cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Pana vin colegi TPU cu un raspuns corect, eu iti recomand sa incerci ceva naturist (rau nu are ce sa iti faca).
Intr-un pahar, pui 20-30 ml de apa, deci cat s-ar umple 1 cm de apa acel pahar. Dupa care, storci jumatate dintr-o lamaie in apa si adaugi o jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu.
Astepti 1 minut dupa care bei totodata.
Ce e eficient in cazul meu de la farmacie ca pastila daca am arsuri stomacale este Omez.

| Sophieka a răspuns (pentru Sophieka):

Insa metoda asta naturista, nu prea da gres. O recomand cu drag.

Sanatate!

| Feitan explică (pentru Sophieka):

Buna, am incercat metoda naturista, pot sa zic ca mi-a redus din arsuri. De cate ori pot sa o iau pe zi? si trebuie sa o iau pe stomacul gol? P.S. Multumesc mult pentru metoda big grin

| Sophieka a răspuns (pentru Feitan):

Nu e neaparat sa o iei pe stomacul gol. Sincer, eu nu am luat niciodata mai mult de odata pe zi... Daca am vazut ca nu mi-a trecut asa, am luat o pastila de omez.

Ma bucur mult ca ti-a redus din arsuri...In pahar sa fie o cantitate mica, mica de apa, de 1 cm doar, o jumatate de lamaie si o jumatate de lingurita buna de bicarbonat si o bei repede ca pe shot.

Poti sa bei si de 2 - 3 ori intr-o zi, dar sa nu iti faci un obicei din asta.
Provenienta arsurilor stomacale au un motiv... Stres? Furie? Reprimare?

| Feitan explică (pentru Sophieka):

Cei de la camera de garda mi-au spus dupa ce le-am explicat simptomele ca am avut o infectie alimentara care a trecut de la sine dar acum am niste "refluxuri nu stiu de care ", si sa iau un Omez dimineata.

| Sophieka a răspuns (pentru Feitan):

Ma bucur mult ca ti-a trecut de la sine acea infectie.

Ia omez daca simti ca trebuie, pana atunci, remediul acesta naturist este foarte bun iar lamaia si bicarbonatul sunt doua minuni pentru noi si pentru planeta.

Poti apela la o farmacie naturista pentru alte nevoi... Eu i-au acest sirop pentru intarirea sistemului :
https://vegis.ro/......147-250ml/

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al mediculd e familie acolo unde este, sau iti schimbi mediculd e familie.
la spital mergi numai in caz de urgenta: cand lesini, te tai, curge sange sau faci atac de cord.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Schimbi medicul de familie. Durează 24 de ore.

| mi25 a răspuns:

Cauta un medic de familie din apropiere. Acesta iti da o fisa cu care mergi la actualul medic de familie si o completeaza. Vechiul medic de familie iti da dosarul sau il trimite prin posta. Daca datele sunt doar pe net, le trimite la noul medic de familie, online.
Nu ti se cere sa ai domiciliul in Bucuresti, deoarece nu exista nici o prevedere legala care sa ceara sa ai domiciliul in localitatea unde ai medicul de familie.

| Sophieka a răspuns:

Mergi repede la magazin sa iei un pliculet de bicarbonat si o lamaie... 2 - 3 lei sunt amandoua impreua si te vor ajuta.

| haileewatson a răspuns:

1. Iti muti medicul de familie. Suni la medicul tau si ii ceri dosarul tau medical, cand ajungi in orasul respectiv iei dosarul, te intorci in Bucuresti, gasesti un cabinet medical si te inscrii acolo.

2. Mergi la o clinica privata. Daca ai abonament prin angajator, majoritatatea consultatiilor sunt gratuite.

3. Te duci pur si simplu la un spital de stat si astepti la coada sa intri fara trimitere.

| RaduRobertRO a răspuns:

Daca stai in Bucresti muta-ti medicul de familie. Asta daca stai legal, ai mutatie sau buletin.

| mi25 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Medicul de familie poti sa tii-l alegi oriunde in tara, indiferent unde ai domiciliul. In cel mai rau caz poate sa-ti ceara resedinta (vechiul flotant).