| rumi36 a întrebat:

Salut TPU,
Sunt a 8 a si vreau sa dau pe mate-info pentru că îmi place matematica dar nu prea mă pricep la matematică, sunt de vreo 6, 7 si am inteles ca matematica din liceul e diferita faţă de cea din gimnaziu si la bac se mai da si m1...
La fizica, eram printre cei mai buni in a 6 a, dar a venit scoala online si praf m-am facut in a 7 a, doamna nu prea este cu tehnologia si abia daca a intrat la ore in a 7 a...
La chimie, in a 7 a, nu prea faceam mai nimic, ne dadea doamna 10 de pomană si in a 8 a a venit o alta doamna(de vreo 24 de ani suntem si prima ei generaţie) si nu are experienta necesara sa ne predea incat sa ne faca pe toti sa intelegem, sunt vreo 3 copii in clasa care ies constant la tabla si se pricep.Domna de chimie s-a si mirat cand a vazut ca nu stim nici ce sunt reactanţii...
In a 5 a si a 6 a, la matematica intelegeam si noi ce puteam, in a 7 a am avut o doamna mai in varsta la mate si eu chiar intelegeam bine de la dânsa, dar ne-a lăsat pentru ca un coleg a jignit-o, în a 8 a,numai matematica nu facem,a venit un prof care nu stie sa ne predea,daca îl rugam sa ne mai explice o data, se enerveaza pe el însuşi ca nici el nu intelege din propria sa explicatie, sta cate 2 ore sa rezolve o problema si se mai si enerveaza ca nu stie sa rezolve propria problema si ne-o da ca tema acasa ca sa scape(poate de ruşine, habarn-am).
Joi am avut mate si am lucrat pe un test de antrenament la clasa si profu' de mate a rezolvat o problema la tabla din subiectul 3, initial credeam toti ca asa se rezolva,dar cand am ajuns la meditatii, meditatorul mi-a spus ca nu exista ce a facut profesorul acolo...
Numai scoala nu se face la noi..., pana in a 8 a am vrut sa ma duc pe uman dar se da bacul la istorie/geografie si eu uras aceste materii pentru ca daca as da bacul la istorie, trebuie sa tocesc(mie nu-mi ramane o lectie in cap decat maxim 2 saptamani si as prefera sa dau bacul la mate pentru ca la matematica reţii logic, facand cat mai multe probleme...)
Ce părere aveţi?

7 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Fa meditatii la matematica in continuare si mergi pe real. Important e sa îți placa, restul prinzi tu pe parcurs.
E frumoasa matematica de liceu, te ajuta sa gândești logic. Dacă nu îți place istoria și geografia nu prea e de tine umanul.

| Yuoia a răspuns:

Iata un copil care iubeste matematica. Felicitari!
Spune parintilor ca vrei sa faci meditatii cu doamna in varsra de la care intelegeai. Degeaba faci cu altul laudat daca nu ai rezultate. Succes!

| rumi36 explică (pentru Yuoia):

De la meditatorul meu actual inteleg bine, dar din nefericire doamna de anul trecut nu face meditatii

| user0010 a răspuns:

Dacă în momentul actual ești de un 6-7 la mate, atunci în liceu pe profilul acela o să-ți fie mult mai greu, acolo se "mănâncă matematica pe pâine". E mult mai dificil, sunt multe calcule complicate.Dar totuși, dacă ești interesat și îți place, ai de lucrat mult.

| sparklingqueen a răspuns:

Salut,nu o sa stau sa citesc tot carnațoiul ala de paragraf dar am inteles ca iti place matematica dar nu o intelegi sau ceva asemanator, raspunsul meu este nu.