| HPGr33n a întrebat:

Salut, TPU!

Sunt baiat, 17 ani, am 1, 78-1,79 inaltime (scuzati ca nu stiu sigur...) si 77 de kg. Trebuie sa ma apuc sa slabesc ceva si vreau sa pun si masa musculara. In primul rand grasimea la mine nu este neaparat pe abdomen, este pe solduri. Soldurile sunt marea mea problema. In al doilea rand, am picioare destul de groase si mi-a fost zis ca la picioarele mele ar trebui sa fiu mai solid sus (abdomen, piept, spate, brate), deci a doua mea problema sunt picioarele. In al treilea rand, fundul meu (da, fundul) este bombat, parerea mea mult prea bombat, dar am inteles ca odata cu picioarele va scadea si el insa vreau sa stiu si parerea voastra. Am putina masa musculara ascunsa sub grasime pentru ca sunt ex-sportiv. M-am lasat brusc de ce faceam si tot asa am inceput si cu burta. Am fost si mai gras, insa mai faceam eu (neregulat total) pe acasa flotari si abdomene si nu am pierdut total controlul. E posibil sa am o malformatie mica si al coloana, adica imi pare ca bazinul meu este mai in fata putin. Ar putea fi senzatia data de fundul bombat insa nu stiu ce sa cred. De exemplu cand pun un tricou mai larg pe mine, ramane golul acela intre omoplati si posterior iar eu parca sunt imens! As vrea parerea voastra si in legatura cu asta. Pe langa intrebarile (problemele) astea ale mele, vreau sa mai fiu ajutat si cu o dieta daca se poate. Se mai intampla uneori cand vin de afara pe la 1-2 dimineata mort de foame si pur si simplu sa nu pot rezista sa nu umblu la frigider. Deci vreau sa scap de asta si dieta sigur m-ar ajuta ca m-as trage inapoi pentru ea. Mai doresc si un set de exercitii pe care sa il fac, mai ales pentru portiunile problema. Un fel de orar pe saptamana ar fi grozav. Stiu, sunt cam multe intr-o singura intrebare, dar trebuie sa ma organizez, scuzati.
Motive pentru care cred eu ca am inceput sa ma ingras asa rapid:
- Pai, sunt mancator mare de paine. Daca nu mananc macar jumatate de franzela la o masa (mai ales daca e supa sau ceva lichid), nu ma satur!
- Cum am mai zis sunt ex-sportiv si probabil d-aia.
- Bautura, da am o problema cu bautura (ma rog am avut) si acum incep sa ma mai linistesc. Era modul meu de a combate stresul si grijile. Stiu sigur ca berea ingrasa si na... Stiu ca unii o sa ziceti: "Aaa, probleme cu bautura, la varsta ta?". Ei bine da, de nevoie omul intra in vicii, insa asta e problema mea si as aprecia ajutorul cu privire la corp, nu morala cu privire la faptul ca turnam in mine.

Cam astea ar fi motivele. Si inca ceva: Nu sunt fumator (macar atat). Nu stiu daca ajuta, dar e un detaliu in plus.
Am incercat sa pun toate detaliile posibile si va rog sa veniti cu un "orar" pentru mine si sfaturi. Va multumesc de acum pentru timpul acordat ^^.

2 răspunsuri:
| Cristina27061999 a răspuns:

Renunta la paine
mancarurile grase
fast-food
si chestia cu ingrasatul este si pentru ca nu mananci la ore regulate
daca intr-o zi mananci la 1-2 noaptea in alta la 23-00 si in alta pe la 20-21 o sa ai un program foarte "organizat"
cu exercitiile u stiu cesa zic
genoflexiuni, abdomene, alergat in parc cate 2 ture pe zi dar cel mai folositor ar fi un sport
eu sunt o persoana care nu face sport laughing basket, handball, volei laughing sunt paralela cu astea insa tenisul e singurul sport la care nu sunt praf
adica mi se pare si relaxant oarecum si e chestia aia de competie cred ca ai putea sa incepi si tu laughing
ce sa mai spun? pai bafta

| didoyeneas a răspuns:

Prietene,nu cred ca o sa iti citeasca cineva romanul acesta. Zii pe scurt ce vrei!