Întrebare recomandată | SmoKilla a întrebat:

sunt in Frankfurt, Germania și mi-am pierdut buletinul, am intrat pe nu stiu ce site-uri si nu imi dau seama cum pot face o cerere sau o programare online pentru emiterea unui nou act de identitate.

Rog doar pe cei care au fost in situația asta sa raspunda.

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Daca esti deja inregistrat (ai anmeldung) fa-ti programare aici: www.econsulat.ro
De asemenea gandeste-te ca de pasaport ai nevoie mai mult, poti sa-l folosesti mai degraba, e vazut mai legal decat cartea noastra de identitate de plastic. (cand mi-am facut anmeldungul au strambat cartea de identitate incercand sa vada cat de flexibila e, crezand ca e falsa)

3 răspunsuri:
| Aube a răspuns:

Nu cred ca gasesti aici pe cineva care sa fi fost in situatia asta.
Te programezi on-line. Dar trebuie sa fii fizic la Evidenta populatiei pentru CI.
Uite un exemplu aici: http://ghiseulonline.ro/portal/craiova/evp/psonline.nsf/Programare? OpenForm&TipProgramare=Carte%20identitate dar tu cauti localitatea ta.
Selectezi data, ora, apoi introduci numele si ce se mai cere.

| RAY a răspuns:

Ce puteți face în cazul în care aţi pierdut sau vi s-au furat actele

​Dacă sunteţi cetăţean român şi, fiind în străinătate, ajungeţi să fiţi implicat într-un incident în urma căruia vi s-au furat sau aţi pierdut actele, banii sau alte obiecte, este bine să ştiţi următoarele:

Anunţaţi imediat autorităţile locale de poliţie;
Căutaţi să beneficiaţi de prezenţa şi de declaraţiile unor martori care să ajute la descrierea faptelor şi a făptaşului;
Însoţiţi declaraţia făcută la poliţie cu o listă a obiectelor care v-au fost furate sau v-au dispărut;
Solicitaţi autorităţilor de poliţie emiterea unui raport (raportul poliţiei vă va fi de folos în cazul în care obiectele furate sau dispărute erau asigurate);
Dacă v-a fost furat paşaportul sau alt act de identitate românesc, anunţaţi imediat ambasada sau consulatul României (acestea vă vor putea elibera un titlu de călătorie, pentru reîntoarcerea în ţară);
Dacă vi s-au furat banii, anunţaţi familia sau rudele apropiate şi solicitaţi-le sprijinul financiar pentru continuarea călătoriei sau pentru întoarcerea în ţară.

https://www.mae.ro/node/1459#null

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suni la Ambasada romaniei din Germania si le spui ca ti ai pierdut actele, ei o sa te ajute sa i ti faci alte acte noi, dar cum le ai pierdut, unde le ai pierdut in Germania sau in Romania?