| Vali215 a întrebat:

Tatăl meu a vrut să se angajeze la o fabrica dar cei de la medicina muncii l-au trimis acasă pentru că l-au găsit cu probleme grave la inimă. Are doar 42 de ani dar i-au spus că nu mai are voie să muncească. Poate să iasă la pensie pe caz de boală?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa ar trebui

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă l-au găsit cu probleme grave la inimă, lui un medic i-a pus un diagnostic. Medicul de familie va confirma probabil acest diagnostic și va prescrie un tratament, internare în spital. Pentru a fi pensionat pe caz de boală, înaintea vârstei de pensionare trebuie îndplinite anumite condiții, spitaliazare plus concediu medical mai mult de trei luni într-un an calendaristic. Apoi o comisie medicală va stabili un grad de handicap egal cu incapacitatea de a munci. Apoi va primi pensionare pe caz de boală. și pensia de handicapat. Este de urmat această procedură.

| TheGentleman a răspuns:

Serios? Câți nu muncesc cu probleme diverse de sănătate? Nu poate fi obligat să nu muncească dacă nu vrea.

| Alicezzz a răspuns:

Da se poate pensiona.
Multa sanatate!

| BlackLight1987 a răspuns:

Sigur ca da! Du-te cu un act medical care sa dovedească incapacitatea de munca la casa de pensii si pregateste-i dosarul de pensionare!
Multa sanatate și pensie îndelungată!