| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

Salut,TPU! Trebuie sa primesc un colet cu verificare, cam cat timp am la dispoziție sa verific acel produs?

2 răspunsuri:
| pinkpityc a răspuns:

Ar fi trebuit sa primești aceste informații la comanda, depinde de produs, oricum trebuia sa scrie în detalii poate nu ai observat

| moshulica a răspuns:

Verificarea coletului sau produsului? Eu cred ca este prima varianta. Deci:

1. "Verificarea" consta in deschiderea coletului inainte de a plati si, daca esti nemultumit de cum arata produsul, refuzi sa-l primesti (evident, nici nu-l platesti). Chiar daca ai platit inainte (de ex. cu cardul, la efectuarea comenzii), refuzul de a primi pachetul obliga vanzatorul sa-ti returneze banii.

2. Daca e vorba de verificarea functionarii produsului, atunci discutam de posibilitatea de RETUR in cazul in care nu esti multumit. Termenul de retur (daca exista) este foarte diferit de la vanzator la vanzator, deci trebuie sa te informezi la acesta. De asemenea, unii vanzatori suporta ei cheltuielile de transport, altii specifica faptul ca acestea cad in sarcina cumparatorului.