| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU. Unde ma pot angaja la vârsta de 16 ani? După ce vin de la liceu sa ma duc la muncă!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te poti angaja pe timpul vacantei de vara, cu "jumat de norma": santiere, restaurante, sau alte locuri de sezon.
In timpul anului scolar nu-ti recomand sa te angajezi, fiindca va fi foarte greu sa muncesti si sa inveti, impreuna. Scoala este primara, fiindca este pentru intreaga viata! Banii sunt mult mai multi (si munca de efort mai putin) daca ai scolarizare inalta.

| Violleta2022 a răspuns:

Oriunde gasesti in localitatea unde esti tu!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te poți, acolo unde te angajează. Nu sunt cereri de angajare pentru vârsta ta.

| UserRo10 a răspuns:

Poti sa te angajezi la jumatate de norma, dar nu recomand in timpul studiilor. Doar in vacanta
Poti sa incerci sa fii ospatar, ucenic, vanzator, etc

| LaviniuA a răspuns:

Esti minor, deci nu e legal.
Poti sa faci voluntariat in schimb. 0 lei, dar castigi experienta si peste 2 ani o sa te angajezi mai usor, pe un salariu mai bun (vei avea ce trece pe CV, spre deosebire de majoritatea celor de 18 ani).

Ce pasiuni ai? Poate iti dau idei de voluntariat, cursuri, activitati, etc.

| Roberto204839 a răspuns (pentru LaviniuA):

De la vârsta de 16 ani copilul se poate angaja pe jumătate de norma fara acordul părinților legal, si de la 14 ani pana la 16 cu acordul părinților. Nu știu de unde ați scos asta ca nu e legal, unii chiar încurajează chestia asta deoarece așa prinzi experiență. Este drept că nu va avea același salariu ca un adolescent deoarece nu trebuie supus la lucruri care sunt peste forța lui și nu poate lucra mai mult de 6 ore.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Part time 4 ore la Orange/Vodafone... un fast food/forneti, un bar 4 ore...