| jordash a întrebat:

Va rog să răspundă cei care se pricep, ca să nu fac din rău si mai rău. Când am deschis calculatorul mi-a apărut diskette drive 0 seek failure. Am așteptat și-a din greșeală în loc să întru în setările pc sa remediez problema, am dat continuare, iar acum pc vede super aiurea. Dau fundă pentru cine mă poate ajuta. Menționez ca am un desktop Dell DE051 serie, în caz că ajută cu ceva.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Definește „acum pc vede super aiurea".
Oricum, mesajul ăla apare doar dacă ai o problemă la hard disc și sistemul vrea să pornească de pe alt dispozitiv (dischetă, în acest caz).
Ca să nu mai apară, intri în BIOS Setup (cu F2) și la diskette drive (Drive A) alegi „none". Normal ar fi și ca opțiunea „Boot Other Device" să fie „disabled". (pe ecranul acesta: https://vjauj58549.i.lithium.com/......d_cmos.jpg )
Pui după asta un CD de instalare windows în unitatea optică și butezi de pe el, alegi „Repair" la pornire.

Răspuns utilizator avertizat