| jackie37 a întrebat:

vara trecuta am incercat sa ma sinucid din cauza unei depresii severe, taindu-ma serios pe ambele brate si injunghiindu-ma in zona inimii...chestia e ca am fost salvat si operat si am ramas cu cicatrici serioase! intrebarea mea este: cum pot sa ascund (motivez) cicatricile de pe brate fara sa admit ce am incercat de fapt.lumea e rea si va judeca oricum dar nu trebuie sa stie acest adevar! multumesc

7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca vrei sa scapi de cicatrici definitiv exista mai multe interventii chirurgicale/dermatologice care te pot scapa de ele. Dar ca sa le "motivezi" e mai greu, in functie de cum arata aceste cicatrici poti sa spui ca te-ai lovit cumva cand ai fost mic, ai cazut cumva, pe o panta de exemplu, undeva unde erau lucruri care te puteai si zgaria, de exemplu o padure la munte... Dar, din nou, depinde. Poti sa gasesti tu o mincinuna, dar neaparat sa spui ca asta s-a intamplat cand ai fost mic, astfel scapi de dat mai multe detalii sub pretextul ca nu-ti mai amintesti.

Sper ca esti in regula acum (psihic).

| GeorgeMihai a răspuns:

Sunt de parere ca nu incercarea de a te sinucide a fost o solutie ci felul de a analiza dilemele care te-au facut sa te pui intr-o asemena ipostaza neplacuta, cat despre cicatrici pot spune ele vor ramane si in interior si in exterior.Te incurajez si totodata iti recomand sa consulti un psiholog si un medic pentru a trece cu brio de aceasta problema.

BFT!

| jackie37 explică (pentru GeorgeMihai):

Multumesc,am urmat tratament, sunt ok acum!

| GeorgeMihai a răspuns (pentru jackie37):

Cu placere!

| jasmin1rose a răspuns:

Îmi pare rau sa aud asta. Ai grijă de tine!

Cât despre cicatrici, poti spune ca ai avut un accident când testai un aparat periculos şi din neatentie, te.ai tăiat.
Oricum, încearcă să fii relaxat când răspunzi la această întrebare. Cât mai sigur pe tine.

| m07constantine a răspuns:

Era un film, mai vechiut, cu o chestiune asemanatoare; nu sinucidere, ci ascunderea cauzei unor cicatrici. nu mai tin minte filmul, dar ideea era destul de interesanta:
erau 2 amici foarte buni; unul avea niste cicatrici urate pe fata. deci, repet, prieteni foarte buni!
cel cu cicatricile spunea oricui era intrebat un motiv pentru care a capatat cicatricile: unuia ii spunea ca a fost muscat de caine, altuia ii spunea ca a fost sex dus la extrem, altuia ii spunea orice altceva. motivul adevarat se afla abia la sfarsitul filmului: acela ca cel mai bun prieten din prezent era cel care ii facuce cicatricile, in urma unei crize de nervi/egoism/neimportant.
important este ca cei doi au ramas prieteni, iar fiecare persoana stia o poveste. si acum 3 persoane stiau adevarul
you coud try it!winking

| Banners_TheCool_1959 a răspuns:

Spune ca ai avut un accident cu masina