| ekkk a întrebat:

Voi cum verificați o mașină second-hand?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa iei un mecanic auto cu tine, ca sa ti-o verifice el, ca sunt multe chestii mascate sau carpite, pe care doar un ochi de mecanic le vede si ti-ar ajuta sa iei o masina buna, la un pret corect, fara sa fii smecherit de vanzator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O duci la reprezentanta sa ii facă niște teste

| Frank51 a răspuns:

Service autorizat sau reprezentanta.

Asta doar dupa ce am verificat in prealabil ca actele sunt in regula iar proprietarul este intr-adevar proprietar in acte. Verific vopseaua, geamurile(asta am invatat recent de pe Youtube), interiorul, toate eletricele(faruri, motorase, scaune), apoi la motor, verific daca are pete de ulei, verific furtunasele, starea curelelor, samd.

Acest canal s-a apucat recent de facut videori pentru piata auto second hand --> https://www.youtube.com/watch?v=vlgUS0Vpf2w&t=40s

| Crackman a răspuns:

Te uiti la caroserie, urme de uzura, motor daca bate, trage bine de pe loc, se deplaseaza cu a a treia de pe loc, nivelul de ulei, radio.