| CristianAlin12345 a întrebat:

Vreau sa iau permisul de conducere si doresc sa imi spuneti cat m-ar consta, ce acte sunt necesare si anumite sfaturi sau sugestii de la cei care ati mai trecut prin asta.

Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Surtulecs a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa iti achizitionezi cartea cu regulile de circulatie, legislatia si chestionare. O carte din librarie care sa fie omologata dupa noile reguli si obligatii. Sa inveti foarte bine. Cu 3 luni inainte de implinirea varstei te inscrii la o scoala de soferi cu profesor indrumator cu sedinte de condus, asta dupa ce cunosti bine semnele, legislatia etc. Iti va spune el cand esti pregatit sa te duci sa dai daca iti va spune daca nu te duci la implinirea varstei de 18 ani sa dai sala si daca o iei, orasul. Ma rog ce ti am spus eu e doar un rezumat. Iti voi prezenta mai clar aceste informatii:

Pentru a putea urma cursurile unei şcoli de şoferi, candidatul trebuie să se prezinte la înscriere cu un dosar ce trebuie să conţină avizul medical că este apt pentru conducerea autovehiculelor din categoria pentru care solicită permisul, cazierul, dar şi o cerere tip completată cu informaţii persoanele. Potrivit ultimelor reglementări impuse de Autoritatea Rutieră Română, şcolile de şoferi trebuie să îşi înregistreze toţi cursanţii în Registrul Naţional al Cursanţilor şi în Registrul unic de evidenţă a cursanţilor. Concret, se introduce registrul unic de evidenţă a cursanţilor, cu datele de identificare ale fiecărei persoane din această categorie, numărul contractului de şcolarizare, numărul şi data orelor de conducere efectuate. Dacă nu înregistrează datele în evidenţa electronică, instructorii auto vor fi amendaţi. Potrivit normelor aflate în vigoare, cursaţii trebuie să parcurgă circa 25 de ore de teorie, după care urmează 30 de ore de cursuri practice.

După ce a absolvit cursurile şi a obţinut rezultate pozitive la cele două examene susţinute la şcoala de şoferi, candidatul urmează să se ducă la Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor unde i se va face o poză şi va trebui să dea o semnătură în format electronic care va rămâne în baza de date a Poliţiei şi care, ulterior, va fi trecută pe permisul de conducere. De asemenea, tot atunci se plătesc 68 de lei care reprezintă taxa pentru eliberarea permisului de conducere.

Uite si cateva informatii legate de dosarul de examinare:

-cerere-tip, semnată de candidat; fişa de şcolarizare, emisă de şcoala de şoferi, în care se consemnează şi avizul medical-apt pentru conducerea autovehiculelor din grupa..., corespunzător categoriei pentru care se solicită examinarea.
-Documentul eliberat de unitatea de asistenţă medicală autorizată, care atestă grupa de autovehicule pe care solicitantul este apt să le conducă, se păstrează la şcoala de conducători auto care a pregătit candidatul;
-certificatul de cazier judiciar în termenul de valabilitate;
-copia actului de identitate valabil;
-dovada de plată a taxelor şi tarifelor aferente obţinerii permisului de conducere declaraţie pe propria răspundere (dacă este cetăţean român, dacă este cetăţean al statelor membre ale Uniunii Europene, al Spaţiului Economic European sau al Confederaţiei Elveţiene sau dacă este străin, cu drept de şedere temporară sau pe termen lung).

Preţul cerut pentru a urma cursurile unei şcoli de şoferi este, în medie, de 900 - 1.000 de lei. La aceste costuri însă se mai adaugă şi alte cheltuieli, precum taxa de timbru de 1 leu (necesară la înscriere la cursurile şcolii de şoferi), preţul pentru analizele necesare înscrierii la cursuri (acestea diferă la clinică la clinică), preţul unei fotografii color, dar şi taxa de examen.

Cei care au reuşit să ia „sala", dar au picat „traseul" nu vor mai fi obligaţi să se prezinte, ulterior, la ambele probe, aşa cum este în prezent. Succesul la examenul teoretic îţi asigură accesul la cel practic de mai multe ori, pe o perioadă de un an. Abia după depăşirea acestei perioade candidaţii la permis vor fi obligaţi să repete atât cursurile şcolii de şoferi, cât şi ambele examene.
Iar daca pici examenul teoretic il poti da peste 2 saptamani.

Sper ca te-am ajutat!