| Adri2000 a întrebat:

Vreau să mă apuc să scriu o carte și am câteva întrebări:
1) O pot scrie pe laptop? Daca da, după cum si unde trebuie să merg să o scot /public?
2) Daca în carte vorbesc si despre o persoană, trebuie sa ii cer acordul pentru a o face? Se încheie un contract ceva? Va mulțumesc! Funda!

4 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

La orice editura, se ocupa ei de tipografie, copertare etc, contra unei sume de bani desigur toate acestea. Iar daca vorbesti despre o persoana fie ceri acordul acesteia in scris, fie ii modifici numele in carte.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai normal ca o scrii pe laptop, nu mai scrie nimeni carti cu stiloul si foaia. O scoti la o editura daca vrei sa fie efectiv o carte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O pot scrie pe laptop?
Da.
Daca da,
după cum si unde trebuie să mergâ
Ca să o scoți de pe laptop, nu trebuie să mergi nicăieri.
să o scot /public?
Ca să o publici poți la orice editură care te acceptă.
Pentru asta, nu trebuie să mergi la ei, o poți trimite online.
2) Daca în carte vorbesc si despre o persoană, trebuie sa ii cer acordul pentru a o face?
Dacă vorbești despre o persoană, depinde cum vorbești despre ea.
Dacă vorbești făcând o ficțiune literară, schimbi numele, datele și dai drumul povestirii.
Dacă dezvălui identatea, e mai complicat. Ceri acordul persoanei și te hotărăști ce vrei să faci. Biografie gen reportaj, cu date și evenimente reale, sau biografie romanțață, etc.
Se încheie un contract ceva? Va mulțumesc! Funda!
Utilizator

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

1. Da poti. Dupa ce ti-ai scris cartea o poti publica pe propriul tau site, creeandul

2. Nu ii preciza numele sau real. In carte, identitiatea ori trebuie ascunsa ori nimic, dar recomandat nu pune lucruri intime sau personale