| AlexxYzzy a întrebat:

Trebuie sa fac o confirmare unui posibil cumparator online, ce parti din buletin pot sa arat si ce parti trebuie sa le acopar?

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Pana acum nu am auzit de cumparator online de la alta persoana fizica ca trebuie buletinul
iar eu personal as prefera de, departe sa nu mai vand nimic decat sa imi dau copie dupa buletin unui necunoscut

totusi, ce ar trebui sa acoperi, chestii mici, cum ar fi:

- IN PRIMUL RAND CNP-ul, cu dedicatie de K.K.T. autoritatilor de K.K.T. rrromnine de K.K.T. care in infinita lor IMBECILITATE au facut cenepeul sa fie acelasi lucru cu numarul fiscal personal (social security number in America... un numar care te defineste dpdv fiscal si economic, si pe care daca cineva il stie, poate sa gaseasca solutii sa faca imprumuturi, vanzari, cumparari, etc. in numele tau, si apoi or sa iti vina sa le platesti tu

- seria de buletin, VEZI CA E DE DOUA ORI, odata sus, si odata in stanga jos
- adresa
- numele de familie, iar e de doua ori, iar odata in stanga jos
- o dunga neagra peste ochi... cel putin, si poza e folosibila, maine te trezesti cu telefoane de la gay, bdsm, si alte placeri
- ce ti se mai pare important (jos mai e si o parte din CNP, secz-ul si data nasterii)

restul informatiilor de pe buletin ramase, orasul/sectia de piulitie de care apartii, cand l-ai facut si cand expira buletinul si niste numere care nu stiu ce inseamna

3 răspunsuri:
| Adryan17 a răspuns:

Fa poza la permisul de conducere (daca ai). Daca nu, fa poza la buletin, dar acopera CNP/SERIE/NR. Nu il intereseaza pe el datele astea, probabil il intereseaza sa ii confirmi adresa si numele tau. Daca nu il intereseaza adresa, nu o arata. Nu vrei sa stie un strain unde locuiesti.

Ai grija de datele tale personale. Nu lasa pe oricine sa aiba acces la ele, mai ales daca nu ii cunosti intentiile.

| Panamax a răspuns:

Poate te trezesti cu un contract nou la Enel si cateva imprumuturi.
Am trimis si primit prin curier chestii de cateva mii de lei dar nu am dat sau cerut niciodata buletinul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai n-ar trebui sa acoperi nimic, ca sa aiba si el la mana ceva. ca asa degeaba are scan cu buletinu si sunt acoperite seriile.
Asta e mai mult de buna credinta, ca poti sa-i dai teapa si sa-i dai si copie dupa buletin happy Vorbiti la tel ii arati ce ii dai la web, e mai usor asa.