| apademasa a întrebat:

Trebuie sa fac un referat la geografie despre Alba Iulia. Am nevoie de informatii din aproape toate domeniile despre acest oras. Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Catalinhhh a răspuns:

Așezare :
Alba Iulia este un municipiu, reședință a județului Alba din România, situat în zona de sud-vest a Transilvaniei, pe malul râului Mureș.

Populație (2011)
- Total 58.681 locuitori
- Densitate 566 loc./km²
Guvernare
- Primar Mircea Hava, (PDL, ales 2012)
Suprafață
- Total 103, 65 km²

Date geografice :
Municipiul Alba Iulia este situat la o altitudine de 270 m, la o distanță de 340 km de București, 100 km de Cluj, 70 km de Sibiu și la 241 km de Arad. Municipiul este așezat în perimetrul format de râul Ampoi, râul Sebeș, crestele munților Apuseni și Podișul Transilvaniei.

Componența etnică a municipiului Alba Iulia

Români (87.62%)
Maghiari (1.58%)
Romi (1.76%)
Necunoscut (8.64%)
Altă etnie (0.38%)
Componența confesională a municipiului Alba Iulia

Ortodocși (81.3%)
Romano-catolici (1.88%)
Penticostali (2.15%)
Greco-catolici (1.92%)
Baptiști (1.51%)
Necunoscută (8.84%)
Altă religie (2.37%)