| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa primesc un colet trimis din alta tara in cateva zile, problema e ca o sa fiu plecat in vacanta... Intrebarea mea este, se poate ca o cunostinta sa ridice pachetul pentru mine prezentand o copie dupa buletinul meu?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă coletul a fost trimis printr-o firmă privată, curierul nu va fi atât de strict. Însă, în ce privește Poșta Română, coletul poate fi ridicat numai de la ghișeu (termen de 10 zile), și numai de către destinatar. În caz contrar, e necesar să soliciți unui notar, o procură (contra unei sume de bani), iar prietenul tău va fi împuternicit.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal nu poate, fara a avea o procura speciala in acest sens.

| Vladut911 a răspuns:

Salut! Se poate.Trebuie sa fii sunat de persoana (curier)care iti aduce coletul ca sa va intalniti si tu ii spui ca esti ocupat si ca o sa-l ridice altcineva in loc.