| lighting a întrebat:

Salut, trebuie sa schimb instalatia electrica din apartament? cumimi recomandati sa o fac? am 3 camere, priza, lumina, masina de spalat, frigider combina frigorifica si centrala?

6 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Cel mai bine este sa ceri sfatul unui electrician.Personal cand am schimbat instalatia, am ales un tablou cu 6 sigurante.Am legat lumina la o siguranta, prizele din dormitoare la una, masina de spalat separat la o sigurant amai puternica, aerul conditionat la una, priza de la centrala termica separat.Principiul este ca sa legam consumatorii puternici cat mai putini si pe sigurante cat mai puternice.Succes!

| Arthur a răspuns:

Cablu de cupru masiv. 2, 5 pentru prize şi 1, 5 pentru lumină.
Siguranţe automate fază - nul.
Dacă îţi permiţi fiecare cameră cu siguranţe separat lumină - priză. Dacă nu, cel mai simplu, două siguranţe pe prize şi două pe lumină. Dezavantajul este că dacă sare una dintre ele rămâi fără lumină în apartament sau fără curent pe toate prizele, depinde ce se decuplează.

| AxelBv a răspuns:

Pune cabluri de aluminiu, alege sigurante Vigi, max 2 prize duble pentru fiecare camera, pe cat se poate prizele sa fie cu impamantare. Spor la treaba!

| ROBERT89 a răspuns (pentru AxelBv):

Cabluri de aluminiu? Glumesti?

| AxelBv a răspuns (pentru ROBERT89):

Glumeam!
http://en.wikipedia.org/wiki/Aluminum_wire
Aluminum provides a much better conductivity to weight ratio than copper

| KurseMarkSasuke a răspuns:

Dupa mine, mai bine chemi un electrician decat sa strici ceva prin casa...