| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Azi m-a sunat o doamna (a zis ca o cheama Laura si este de la firma Life Med din Cluj Napoca).

Si ca firma lor este infiintata recent, a lansat un pogram " impreuna pentru un mediu inconjurator mai sanatos " iar in carul acestui program ofera informatii si masuratori privind calitatea apei in orasul meu.

Zicea ca este indicat sa facem masuratori pentru poluarea apei. Se face analiza apei. Va veni un expert la mine acasa.

M-a intrebat daca folosesc apa de la retea sau daca folosesc sursa proprie, daca am fantana.

I-am zis ca stau la bloc. A zis ca a doua zi mai erau doua locuri libere sau dimineata de la ora 8 la ora 10 sau seara de la 6 la 8 (caci ei lucreaza de la 8 dimineata la 8 seara).

A zis ca nu costa, este un program gratuit, este o campanie. Fiind la inceput, ofera gratuit. In mod normal, ar costa o astfel de masuratoare 110 ron + taxe de tansport, dar acum pentru un numar limitat de persoane, ofera aceste masuratori gratuit, fara costuri de transport sau alte taxe.

Eu nu puteam accepta serviciile lor a doua zi, caci aveam program incarcat toata ziua.

Mi-a zis ca poate saptamana viitoare vor mai avea locuri. Ma va suna, daca vor avea locuri pentru luni sau marti.

Analiza apei dureaza cam 25 - 30 minute, imi da rezultatul pe loc si in functie de rezultat imi va zice daca este nevoie de ceva sau nu. Vine expertul acasa, va purta masca de protectie, manusi, dezinfectant, va tine cont de regulile de distantare sociala, conform situatiei actuale care exista acum, nu este nici un pericol. Nu costa nimic, pentru ca firma este la inceput.

Am intrebat ce pot face, in afara de a cumpara / monta un filtru la apa care curge in bucatarie. Mi s-a spus ca imi va zice expertul ce se poate face, pentru ca apa sa fie cat mai buna.

I-am zis ca am filtru de apa in bucatarie, care se poate curata cu buretele.

Nu stie exact daca imi va recomanda un filtru, asta imi va zice expertul dupa ce imi va face analiza apei.

A zis ca daca vreau, poate reveni cu un telefon. A zis ca nu am nici o obligatie in urma acceptarii. Nu au filtre de vanzare. Firma lor se ocupa de calitatea mediului inconjurator.

A sunat de la nr telefon 0371-507-000.

Daca va resuna peste cateva zile, 99% ca voi raspunde nu, nu doresc.

Voi STITI CEVA despre aceasta campanie? Cunoasteti pe cineva care a beneficiat de astfel de servicii: masurarea calitatii apei acasa, la domiciliu?

Daca da, care firma a facut-o si cat a costat?

Mi s-a parut ceva ciudat ca VIN ACASA la domiciliu si sa le permit accesul in casa. Asta da de gandit. Nu am de unde sa stiu daca nu cumva sunt o banda de hoti, care verifica casele unde stau batrani, femei singure sau care este starea financiara a familiei in casa careia intra.

Era mai in regula sa faca analizele respective la sediul firmei lor. Asa parea o firma serioasa si nu ar fi dat de banuit.

Am cauta firma Life Med pe internet, dar NU am gasit-o deloc pe site-urile oficiale, precum: https://www.listafirme.ro/ desprefirme.ro

Am gasit Life Med in Bucuresti, dar este cabinet medical si NU firma care se ocupa cu protectia mediului inconjurator si/sau protectia apei, asa cum a pretins doamna care m-a sunat.

Voi ati fost sunati de catre firme cu acelasi scop? Ati fost vreodata intr-o situatie asemanatoare sau identica?

Le multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.

Va doresc toate cele bune.

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu am fost sunata. Dar am dus proba de apa de la rețea la analiza, in Alba Iulia. Mi-au făcut analiza si am platit pentru ea. Am cerut analiza la Fe. Dar si bacteriologica. Pentru analiza bacteriologica mi-a dat un flacon de sticla cu dop, sterile daca doresc sa îmi facă si aceste analize. Proba de apa dusa in flacoane nesterilizate nu o vor face. Pentru ca pot fi bacterii pe flaconul nesterilizat. Dar nu am mai dus pentru ma costa mult toate analizele.