Întrebare recomandată | ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

In cateva zile voi ajunge pe litoral si va rog sa imi raspundeti la niste intrebari scurte.

1. De la gara Constanta (voi calatori cu trenul) care autobus sau tramvai trebuie sa iau (eventual un numar aproximativ de statii care se parcurg pana la destinatie) pentru a ajunge la fiecare din urmatoarele obiective:

Planetarium

Acvarium

si Delfinarium.

2. Daca as calatori cu taxi-ul, de la gara Constanta este departe pana la obiectivele mentionate mai sus? Eventual, puteti sa-mi scrieti numele unei companii serioase de taxi, care sa nu suprataxeze turistii?

Daca stiti voi sa imi recomandati si alte locuri/ obiective turistice care merita vizitate in municipiul Constanta, va multumesc anticipat tuturor celor imi veti raspunde.

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

5-40 planetariu și delfinariu
101 acvariu
Nu recomand taxi din fata gării

2 răspunsuri:
| sopranaCadaverica a răspuns:

Nu stiu sa iti raspund la primele intrebari, dar cu siguranta o sa iti placa daca vei merge in Piata Ovidiu, centrul vechi al orasului Constanta. Sunt multe cladiri istorice, deosebite dpdv arhitectural, seara, stradutele pietruite sunt animate cu lumini, fel si fel de mirosuri de narghilea, clatite, mancaruri, cafele, puhoaie de oameni stand la terase. Poti sa te pierzi pe aleile acelea inguste pietruite si vei gasi mici ''comori'' de care sigur vei fi incantata. Eu asa am facut si am descoperit locuri in care nici daca planuiam sa ajung, probabil nu ajungeam. Treci si pe la muzeul de sculptura Ion Jalea (artist roman care a sculptat toata viata lui cu o singura mana - si-a pierdut mana stanga in Primul Razboi Mondial). Cred ca este singurul muzeu din tara dedicat in intregime sculpturii.
Poti arunca un ochi si prin Catedrala Petru si Pavel, apoi sa vezi un apus superb si panorama intregului oras din turnul moscheii Carol I.

| ElenaSt2011 explică (pentru sopranaCadaverica):

Multumesc frumos pentru toate detaliile. Agentia cu care voi calatori chiar ofera un tur al orasului Constanta (timp de 4 ore) si intrare la un muzeu. Sunt convinsa ca se va vizita si centrul vechi al Constantei. (In multe orase, centrul vechi ofera cele mai multe cladiri interesante din punct de vedere arhitectural. Cel putin asa este in orasul meu natal, Oradea). Multumesc inca o data si va doresc o zi placuta.