| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Salut.Un prieten are un pc mai vechi.Si vrea sa stea pe FaceBook si Youtube in rest nimic mai mult.Dar calculatorul se incalzeste extrem de tare si se stinge.Tin sa mentionez ca pc ul are AMD Athlon X2... am pus pe carcasa fix deasupra coolerului pc ului un ventilator doar ca facea extrem de urat.Niste sfaturi? Are constant cam intre 70-90 chiar uneori 100.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Procesorul se incalzeste fiindca radiatorul coolerului este plin de praf si ventilatorul nu mai poate raci suficient.
Trebuie curatat cu grija radiatorul si ventilatorul coolerului de praf, iar la nevoie se va schimba si pasta siliconica.
Aceste operatii de curatire si schimbare al pastei trebuie sa le faca o persoana experimentata!
La final, temperatura procesorului nu are voie sa creasca peste 55 grade! Daca temperatura creste mai mult, atunci pasta nu e aplicata bine sau ventilatia nu este buna.

Montarea unui ventilator suplimentar pe carcasa in dreptul coolerului nu este prea eficient, dar baga mai mult praf care incarca coolerul mai repede si trebuie curatit mai des.

Coolerul calculatoarelor puse pe podea se comporta ca un aspirator si se umpla mai repede de praf, mai ales daca stau pe covor.

7 răspunsuri:
| ovidiu123432 a răspuns:

Cel mai bine e sa isi cumpere un pc nou sau sa-i schimbe unele piese pentru a rezolva problemele sau sa-si cumpere un telefon deoarece este mai bun decat pc-ul daca vrea sa-l fooseasca doar pentru Facbook / Youtube.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru ovidiu123432):

A zis ca prefera PC are si Telefon dar prefera PC din motive intemeiate

| dJaLLy87 a răspuns:

Salut, ai schimbat pasta siliconica la procesor? (intre procesor si radiator )
De cat timp nu a mai fost schimbata

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru dJaLLy87):

La asta m-am gandit si eu ca de vreo 4 5 ani nici nu a mai fost folosit

| dJaLLy87 a răspuns:

E posibil sa se stinga din cauza ca se supraincalzeste procesorul.
Este foarte important ca pasta siliconica termoconductoare sa nu fie uscata deoarece radiatorul nu mai absoarbe bine caldura.
Eu cred ca asta este cauza maiales daca zici ca e procesor amd, se mai stinge si de la rami sau daca are foarte mult praf in interior.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru dJaLLy87):

Am sa schimb si pasta si am sa sterg si coolerul ca e putin cam... prafuit adica nu cred ca a fost sters in ultimi 5 ani si nici pasta schimbata

| Constantinescu_Robert_1998 a răspuns:

Ce pc? Mai bine un telefon decent si un TV FHD bagat Chromecast in mufa HDMI si gata!