| CraciunAlex0620 a întrebat:

Salut, unde pot gasi alcool izopropilic in Satu Mare? As avea nevoie pentru a-mi curata laptopul...
Mersi!

Răspuns Câştigător
| CraciunAlex0620 explică:

Poti sa il speli si cu frunte de palnica
palinca aia cea mai tare care iese undeva la 80*
pentru coolere gasesti alcool si la materiale de constructii
dar alcoolul ala care contine si alcool etilic
mov
de la materiale de constructii nu prea este bun de dat pe placa de piese electronice cu el
sau sa troni in socket-ul de la procesor
cum ai putea sa faci cu alcool izopropilic

asa ca poti sa folosesti mai bine sparay de la benzinarie
neaparat WD-40
NU ALTE PORCĂRII
NU SPRAY DEGRESANT
ci wd-40
eu am 20 ani de experienta in electronica am reparat hdd-uri si placi de baza

21 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu aveti magazine mari gen dedeman?

| CraciunAlex0620 explică (pentru Simpatic):

Ba da avem, dedeman si birco depot

| zilog a răspuns (pentru Simpatic):

Nu au la dedeman alcool izopropilic, mai degraba poate să găsescă la magazine care prepară vopseului pentru mașini și la magazine cu piese pentru calculatoare, si la centre foto și la magazine ce încarcă cartușe pentru imprimante!

| Simpatic a răspuns (pentru zilog):

Ba au ma, la raionul vopseluri, iti garantez ca dedeman are alcool izopropil.

| zilog a răspuns (pentru Simpatic):

Eu consum alcool izopropilic mult atunci cand lucrez spal placi de baza spal placi de hdd-uri pun placi electronice de ssd-uri la spalat in vase cu alcool
spal placi de calculatoare de bord auto
si umblam din oras in oras reparam pe la fabrici atelisere si uzine electronica industriala si cautam si la dedeman cand ramaneam fara
dar nu am gasit niciodata
stiau despre ce este vorba dar nu aveau in stoc in ecel moemnt

| Simpatic a răspuns (pentru zilog):

Ok

| CraciunAlex0620 explică (pentru zilog):

Deci exact pentru asta as avea si eu nevoie, sa curat calculatoare, in mare parte al meu si al unor prieteni, si nu știu unde sa gasesc

| zilog a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Ca sa nu te omoare oamenii prin ale caror calculatoare umbli
ai mare grija sa le pui multa pasta sa fie bine sa acopere tot cip-ul de la placa video si de la procesor
ca daca ramane vreun milimetru de procesor sau de cip ne acoperit cu pasta
ma refer la capsula aceea care arata ca de sticla
atunci exact in acel loc se va arde poate chiar in primele 4 secunde.

mare grija cum umbli cu degetele la elicia de la ventilatorul procesorului eu am facut o data o greseala si am rupt la un client o pala de la un ventilator de la un procesor ca sa agatat in pielea de la degetele mele si pe atunci eram atat de sarac in cat chiar nu aveam de unde sa ii cumpar altul. noroc ca am avut un prieten care i-a facut cadou calculatorul lui sa ma scoata pe mine din cacaua.

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Ai mare grija si cand dai cu aspiratorul prin calculatoarele oamenilor pentru ca daca se invarte prea tare ventilatorul de la procesor el produce curent electric care intra direct in NORTHBRIDGE-UL placii de baza iar asa am ars eu vreo 3 laptop-uri si 4 calculatoare

trebuie sa scoti neaparat mufa de la ventilator din placa de piese atunci cand tragi cu aspiratorul.

si mai pune-i pe oameni sa isi mai cumpere si ventilatoare noi mai ales atunci cand harie parie freaca fac galagie
pentru ca poat sa se strice dupa ce pleci tu de acolo
si spune la politie ca ti-a dat bani si ca nu i-ai dat factura
iar acum ia luat foc calculatorul
cand tu esti nevinovat
dar militianul nu are calculator acasa asa ca o sa iti faca dosar penal sa iti iei si tu 3 luni de puscarie macar cu suspendare pentru ca ai inselat statul si ca nu ai dat factura.

| CraciunAlex0620 explică (pentru zilog):

Deci mersi extrem de mult pentru aceste sfaturi, raman dator, mersi!
Eu voriam alcool izopropilic pentru ca am vazut ca, curata foarte bine si partea exterioara a laptopului, ecrane etc, si ma gandeam sa iau o sticla sa vad cum e
Mersi inca o data de sfaturi

| CraciunAlex0620 explică (pentru zilog):

Salut, mai am o întrebarea, un prieten de al meu zice ca as putea folosi alcool etilic in loc de cel izopropilic, ce zici?

| zilog a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Ai putea sa folosesti dar sa fie alcool peste 90 grade
dar trebuie neaparat sa nu picure pe placa de piese
pentru ca alcoolul etilic stria
face plasticul sa se straga ca o punga
in afara de asta contine apa
se evapora greu

| CraciunAlex0620 explică (pentru zilog):

Ah, ca eu sincee voiam sa il folosesc si pentru partea exterioara

| zilog a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

MERGE daca nu dai cu el pe placa de piese

| CraciunAlex0620 explică (pentru zilog):

Aha, acum am înțeles mersi mult

| zilog a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Da fuda
apasa butonul raspuns castigator la mine daca te-am ajutat cu ceva
multumesc

| CraciunAlex0620 explică (pentru CraciunAlex0620):

Poti sa il speli si cu frunte de palnica
palinca aia cea mai tare care iese undeva la 80*
pentru coolere gasesti alcool si la materiale de constructii
dar alcoolul ala care contine si alcool etilic
mov
de la materiale de constructii nu prea este bun de dat pe placa de piese electronice cu el
sau sa troni in socket-ul de la procesor
cum ai putea sa faci cu alcool izopropilic

asa ca poti sa folosesti mai bine sparay de la benzinarie
neaparat WD-40
NU ALTE PORCĂRII
NU SPRAY DEGRESANT
ci wd-40
eu am 20 ani de experienta in electronica am reparat hdd-uri si placi de baza

| zilog a răspuns:

Sunt ceva magazine la Baia Mare
dar voi sunteti... asa ca nu o sa te cari tu pana la baia mare.
asa ca iti mai zic ca poti sa cumperi prin colet de la adelaida
sau poti sa cumperi de la vitacom.ro
sau conexelectronic.ro

| CraciunAlex0620 explică (pentru zilog):

Bun, o sa ma uit peste site-urile astea
Mersi mult

| Iote a răspuns:

Gasesti in magazinele de bricolaj.

| CraciunAlex0620 explică (pentru Iote):

O sa caut, mersi de raspuns