| justbogd4n a întrebat:

Salut va rog mult sa imi raspundeti la intrebare!
Am un dvd rom care imi citeste cd-uri si dvd-uri dar de la un timp nu mai merge sa fac nici un cd, adica imi apare iconita unde ar trebui sa fie imagina de la cd si cand o deschid imi scrie PLEASE INSERT a disk into the drive E: cu toate ca este bagat cd-ulsad si apropo merge sa citesc cd-uri si dvd-uri deci nu e stricat. FUNDA CLAR RPD PLS

Răspuns Câştigător
| Speedo a răspuns:

Incearca sa chimbi softul de scriere si vezi daca se intampla la fel. Daca nu merge asa incearca sa-l muti pe palca de baza pe alt IDE sau SATA depinde ce este. Daca nici asa nu merge nu mai raman decat 2 variante; reinstalare windows sau probleme cu lupa(dar totusi cred ca e problema de soft)

1 răspuns:
| Eunyce a răspuns:

Buna.

Daca DVD rom-ul tau citeste si nu scrie asta nu inseamna ca nu e stricat. Dimpotriva. Lentila de citire functioneaza, dar laserul nu, si asa il arde.Nu stiu daca intelegi asta, dar trebuie sa intelegi ca altul nou iti trebuie.Sau daca mai ai garantie trimite-l in service.

Succes.Cu placere.