| sandwich a întrebat:

Salut, va rog sa imi spuneti si mie cum sa rezolva , infinit minus 1 , sau infinit minus infinit , sau infinit plus 1.
Va multumesc,

Răspuns Câştigător
| Kamakura a răspuns:

Infinit-1=infinit
infinit-infinit=0(urice numar scazut cu el insusi da 0)(cel putin asta cred eu)
infinit +1=infinit

Nu mia pune virgula dupa multimesc!happy

| TheDorothy a răspuns (pentru Kamakura):

Infinit minus infinit este caz de nederminare, in niciun caz 0.Deoarece infinit nu este un numar concret, ci o multime de numere, nu poti substrage sau adauga.

2 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Rezultatul la oricare dintre aceste operatii este tot infinit.De fapt, infinit nu este un numar concret, ci pur si simplu defineste conceptul de "infinitate", si orice operatie ai face cu el, rezultatul este infinit. Sper ca te-am ajutat! happy