| CMGeorge98 a întrebat:

Salut! Vi se pare tarziu ca un om sa inceapa facultatea la 24 de ani?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ai mai inceput-o si la 23 odata, dar nu inceputul ei este problema adevarata, ci seriozitatea pe care trebuie sa o acorzi anilor de studii si teriminarea ei, examenuld e licenta samd.
Crezi ca esti capabil sa te apuci acum, sa inveti matematica de la zero?
Fiindca ai spus ca esti bata acolo si mai esti si lenes din fire....deci, crezi ca merita sa mai incerci odata ce nu ai fost capabil acum 1 an?

https://www.tpu.ro/......-examenul/

| CMGeorge98 explică (pentru Violleta2022):

Buna! Nu stiu, chiar nu stiu. Dar ce variante as putea lua in calcul. Deja am incercat unele joburi (curier la pizzerie, lucrator depozit, etc) si rezultatul e la fel: bataie de joc, lipsa de resprect, bani putini. Pur si simplu vreau sa-mi fac un trai mai bun si facultatea o vad ca pe singura optiune (aici ma refer la un domeniu in care chiar se castiga bine si mai esti si respectat pe deasurpa). Dar nu stiu daca sunt capabil sa ma fortez sa-mi placa un domeniu anume si nici nu stiu cum sa aflu daca ma pasioneaza unu din ele. Si faza cu matematica, nu stiu pot spune ca amramas cu sechele inca din liceu cand profu' ne ameninta ca nu ne trece daca dam bacul sau etc.(adica majoritatea profilor nu ne dadeau nici o sansa, doar ne etichetau ca fiind niste...). Sunt o fire timida si rusinoasa, fricoasa, nu stiu daca o sa se aleaga ceva de mine. Scuze de deranj, daca ma pui sa-ti scriu ceva bun despre mine crede-ma ca nici macar o propozitie nu scoti de la mine dar in schimb ceva rau, pai iti scriu si un roman. Seara buna iti doresc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Pai, ce salariu mare vrei la curier de pizzerie?
ca doar nu esti pe post de Sef de pizzarie sau de inginer... acolo primesti cat te-ai inteles cu seful care tea- angajat.
Bataie de joc, de ce? Cine si-a batut joc de tine?
De ce nu i-ai raportat la forurile superioare?
Bani putini?
Ti-am explicat! Ar trebuii sa fii constient ca nu prea ai ce sa oferi, nici calificari, nici experinta, dar pretentii de salariu mare ai.
Cu judecata asa si felul de a fii, nu vei gasi niciodata de munca si nu vei realiza nimic in viata, daca nu ai ambitie si nu esti din starea de lene in care te afunzi sa-ti iei 2 joburi de bani putini, dar care adunate sa faca un salariu mare si sa realizezi ceva.
Bineinteels ca se poate, sunt zecid e tineri cu cate 2 joburi, unul saptamanal si unul in weeknd care castiga foarte bine si isi fac casuta si vaante frumoase, tu de ce nu ai putea?

| CMGeorge98 explică (pentru Violleta2022):

Pai si daca vreau un job mai important ce necesita mai multe responsabilitati, sa simti ca esti apreciat pentru ceea ce faci?(nu sa speli wc-uri in pizzerie, si sa fi luat la misto) Cred ca facultatea ti-ar deschide mai mult mintea decat un job banal, suntem tineri totusi, trebuie sa ne dorim mai mult, sa fim in varf.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Nu-i rau sa vrei un job mai bun, dar pentru el trebuei sa muncesti pe branci, sa faci o facultate sau macar o profesionala, sa capeti exeperienta si asa mai departe.
Cand nu ai nici scoala si nici calificari, accepti si munca de curierat pe bani putini, ca nu-i rusine, fiind mai rusine sa stai acasa pe spinarea bietilor parinti, ca sa-ti dea bani de buzunar.
Daca doresti sa ajungi in varf, atunci pune mana si trage frate serios, ca nu-i timp de trandavit.

| CMGeorge98 explică (pentru Violleta2022):

Mdeah, doar ca nu stiu daca am timp, 24 +inca 4-5 ani de facultate+ cativa ani pentru a capata experienta, totusi buna sfat multumesc. O sa ma apuc de treaba!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Niciodata nu imi pare tarziu big grin

| NLS a răspuns:

Un prieten a avut un coleg de camin ce avea 52 de ani. Facea a 6-a facultate, din motive doar de el stiute.
Facea instructie cu tot etajul, sa vezi ce frumos dadea stingerea la 22.30.

| Lioana a răspuns:

Nu. Deloc. La varsta asta esti chiar tanar. Unii la batranete fac facultatea.

| aditimus a răspuns:

Atat timp cat ai timp poti linistit sa incepi o facultate.

| Adrian5575 a răspuns:

Nu este tarziu, conteaza sa te tii de ea.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Nu e târziu.winking Dar dacă tu consideri că nu faci față, este mai recomandat să-ți găsești un job! big grin Cum consideri că este mai convenabil pentru tine. Funda? big grin

| Fashionista10 a răspuns:

Nu

| LeCaras a răspuns:

Altii se leaga la cap la 18. Nu te grabi, bro

| RotaruLeonard2001 a răspuns:

Nu, eu am un coleg de 49 de ani, deci tot ai timp sa te apuci XD