| G3 a întrebat:

Salut, vreau sa construiesc un sistem audio format din doua boxe pasive de 300 de wati, un amplificator 2x 290wati, si Vreau sa stiu daca pot pune undeva un mixer cu 6-8 intrari.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Il pui la intrarea amplificatorului. Iar la mixer conectezi celelalte surse audio. Fii atent la impendante. Impendanta de iesire a mixerului trebuie sa fie mai mica decat a pmplificatorului (de regula sunt, dar ai grija) pentru ca altfel are loc o atenuare a semnalului de iesire a mixerului.
-Daca vrei sa te folosesti de puterea maxima (nu e recomandabil), ori maresti boxele la 400W, ori scazi puterea amplificatorului la 200W.

5 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Poti pune, dar ai grije ca difuzoarele sa fie mai mari decat puterea statiei cu cel putin 25 watti fiecare difuzor.

| MEIALI a răspuns:

Poti

| Th3Li0N a răspuns:

Da poti

| G3 explică:

Mixer Analog SoundCraft EPM6

Boxe Pasive BEHRINGER Eurolive VP1520

EUROPOWER EPQ900

Astea 3 sunt echipamentele pe care as vrea sa le iau. ce ma intereseaza exact e compatibilitatea intre ele astfel incat sa nu se arda unul din ele din cauza puterii celuilalt.

| horia2012 a răspuns (pentru G3):

Sunt bune toate, dar esti cam la limita, puterea amplificatorului cu puterea boxelor.
Boxe 250W, 8 ohmi, amplicator 2x245W 8 ohmi