| Dextăr21 a întrebat:

vreau sa imi construiesc un garaj la curte pentru masina si as vrea sa stiu ce acte am nevoie? stiu doar de autorizatie cam atat.dar nu intentionez sa il inchid peste tot vreau doar acoperisul si pe jos un strat de beton normal. ma refer sa dau jos gardul vechi iar in loc sa pun porti de garaj doar sa intre masina in curte. mai e nevoie de autorizatie si alte acte? daca nu ridic o constructie? si fundatie?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pot executa, fără autorizație, următoarele tipuri de construcții:
– reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
– reparații și înlocuiri de tâmplărie interioară și exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei;
– reparații și înlocuiri de sobe de încălzit;
– zugrăveli și vopsitorii interioare;
– zugrăveli și vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor;
– reparații la instalațiile interioare, la bransamentele și racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcțiilor, în limitele proprietății, montarea sistemelor locale de încălzire și de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum și montarea aparatelor individuale de climatizare și/sau de contorizare a consumurilor de utilități;
– reparații și înlocuiri la pardoseli;
– reparații și înlocuiri la finisaje interioare și exterioare (tencuieli, placaje, altele asemenea), la trotuare, la ziduri de sprijin și la scări de acces, fără modificarea calității și a aspectului elementelor constructive;
– lucrări de întreținere la căile de comunicație și la instalațiile aferente;
– lucrări de foraje și sondaje geotehnice pentru construcții de importantă normală sau redusă, situate în afara zonelor de protecție instituite pentru zăcăminte acvifere;
– lucrări de construcții funerare subterane și supraterane, cu avizul administrației cimitirului.
Legea nr. 50/1991:
Acte necesare
Pentru a intra in posesia certificatului de urbanism este nevoie de urmatoarele acte:

- copie act de proprietate;
- chitanta taxa;
- doua planuri cadastrale scara 1/500;
- doua planuri cadastrale scara 1/2000;
- extras de Carte Funciara cu valabilitate de maxim 30- de zile inainte de data depunerii dosarului;
- memoriu tehnic in care seva descrie ceea ce se solicita;
- copie dupa C.I. proprietar/CUI firma (daca e persoana juridica).

Taxa pentru obtinerea certificatului de urbanism pentru constructia unei anexe gospodaresti difera in functie de suprafata ocupata cu constructia: 4-5 lei pana la 150 m.p. inclusiv; 5-6 lei intre 151 - 250 m.p. inclusiv; 6-8 lei intre 251 - 500m.p., 8-10 lei intre 501 - 750 m.p., 10-12 lei intre 751 - 1000 m.p., 12 lei+0, 01 lei/mp pentru fiecare mp care depaseste 1.000 m.p.