| Daviphi a întrebat:

Vreau sa imputernicesc pe cineva ca sa-mi elibereze certificatul de nastere pe care l-am pierdut in strainatate. Acum sunt in Paris si vreau sa stiu ce trebuie sa fac pentru a face acea imputernicire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa mergi la Ambasada Romaniei din Paris si sa-ti faca o procura speciala, prin care imputernicesti pe o persoana din tara sa se prezinte la Starea civila a Primariei, care ti-a eliberat certificatul de nastere, sa declare pierderea, sa solicite eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere si sa ridice duplicatul. Apoi ii trimiti aceluia procura in original. Numai bine!

1 răspuns:
| DerFinne a răspuns:

Salut! ar fi bine sa-ti cauti un avocat... unde mai exact ai pierdut certificatul? (in ce tara)?