| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,vreau sa ma mut cu prietena mea in chirie, avem amândoi 19 ani eu am un salariu de 3500 de lei pe luna ea de 2300, credeți ce ne-am descurca? Am găsit o chirie la 350 de euro pe luna plus utilități cam la cât am ajunge? Un sfat ceva va rog

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai cauta alta chirie, ca 350 de euro este foarte mult.
Cauta o garsoniera cu maxim 250 euro, ca sa va ramana si ceva in buzunar sa puteti trai.
As intelege sa inchiriezi un apartament cu 350 cand ai copii, familie si ai nevoie de camere multe, dar cand esti doar cu prietena care azi este si maine s-ar putea sa nu mai fie, profitati de chirie mai ieftina si mergeti sa va plimbati, prin concedii, vanacte, traiti-va tineretea, ca-i pacat sa aruncati atatia bani pe o chirie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Va descurcati.
Utilitatile unui apartament nu depasesc 600 de lei pe luna, din experienta mea.

| haileewatson a răspuns:

Cand inchiriati veti avea nevoie de mai multi bani, si anume: o garantie (deposit), plata lunii curente sau a doua luni in avans, plus comision agentie daca folositi un agent imobiliar. Dupa s-ar putea sa aveti nevoie de diverse lucruri prin casa: vesela, fier si masa de calcat, tacamuri, cos de rufe, detergenti, lenjerie pat etc depinde ce exista deja in apartament. Asa ca fa-ti o lista si cu cheltuielile astea.
Iar utilitatile sunt in functie de bloc si de cat consumati. Daca e bloc vechi fara centrala puteti da 5-6 milioane iarna la intretinere si 1 milion vara. Daca are centrala e mai ieftin. Daca va faceti abonament doar cu internet e mai ieftin decat internet + cablu tv.
Fa asa:
Aveti un buget de 5800 lei. In medie dati 450€ pe luna pentru chirie si utilitati + abonamente (2224 lei). Mancare acasa si mancare in oras sa zicem 1000 lei in total. Va mai raman 2576 lei pe luna pentru restul cheltuielilor: transport, distractie, haine, produse de ingrijire, etc.

| anonimuIl a răspuns:

La 450 de euro ajungi în total și cu restul.
Calculezi în 100 de euro
- intreținere acum 200lei
- lumină cam 120 lei
- DIGI cablu și internet maxim 100 lei
Rotunjit 100 de euro total + 350 euro chirie = 450 euro.
Asta pentru apartament de 2 camere în București zonă foarte bună cam pe Calea Moșilor sau la Obor, adică central.

| anonimuIl a răspuns:

Deci salariul ei de 2300 lei chiria + utilități și salariul tău de 3500 lei să trăiți în București care este la LIMITĂ dacă vreți mai mult decât mâncare și trai modest.

| DanutzSmechieruMc a răspuns:

La o chirie de 350 de euro utilități sunt undeva la 600-750 de lei în medie iar pe mâncare pori sa ai un buget de 450-1200 de lei pe lună deci eu zic ca va descurcați
Și în plus dCa m-am descurcat eu la 18 ani va veți descurca și voi
Mult succes