| Cybe3r a întrebat:

Vreau sa plec într-o excursie cu prietenii pana la >BrașovSfinx și as vrea sa știu dacă în luna Mai e frig acolo în acea perioada. Se poate merge în tricou sau hanorac?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Ca regulă generală, pe munte nu mergi niciodată fără o geacă. Nu numai că temperaturile pot varia foarte mult, dar variația poate fi și foarte rapidă.

Eu în luna august am început un traseu în tricou, și două ore mai târziu eram în 10 cm de zăpadă, vânt de 80km/h și vizibilitate 5 metri.

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu cred ca poti merge in tricou in luna mai la Sfinx. Eu am fost in aprilie si era zapada de te afundai in ea pe drumul de la Sfinx spre crucea de pe Caraiman.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si in august ai nevoie de geaca la Babele, dapai in mai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când pleci la munte trebuie să te pregătești pentru vreme rea.
Cam prin 1966 un grup de tineri au urcat la o cabană de la Muntele Mic, așa mai în tricou, prin primăvară.
A început să ningă, apoi zăpadă mare, viscol și ceață. Din cauza ceții au trecut la câțiva metri de cabană fără să o vadă. Au rătăcit prin zăpadă o noapte întreagă. Fără haine. au înghețat și au murit toți.