| JohnRR a întrebat:

Salut, Windows 10 există în varianta home /pro oficial? pe net am găsit o unealtă (Windows ISO Downloader Heidoc.Net ) ce promite Windows 10 home /pro. Citez : Edițiile Windows 10 de mai jos sunt valabile atât pentru Windows 10 home, cât pentru Windows 10 Problema. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Da, Windows 10 are doar 2 versiuni "populare si oficiale": Home si Pro. Varianta Home este de ajuns pentru browsing si jocuri, varianta Pro adaugand putine optiuni neimportante: BitLocker (poate fi activat pentru a cripta partiile) si un control mai atent al actualizarilor.

In realitate mai exista cateva editii de Windows care au ca tinta alte domenii: Mobile, Education si Enterprise (https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_10_editions).

Eu cred ca ce ai descarcat poate fi considerat "valabil", dar Microsoft ofera si el gratuit aceste ISO (https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10). Problema principala este sa le activezi, dupa 90 de zile de functionare, pentru ca fara o licenta valida nu mai functioneaza.

| JohnRR explică (pentru tpuuser999):

Cum aleg varianta home în mediaCretionTool am găsit doar 3 variante : Windows 10, Windows home single language și Enterprise. Mulțumesc

| tpuuser999 a răspuns (pentru JohnRR):

Cred ca Home Single Language e cea mai buna alegere, dar ai grija ce limba alegi (daca te intreaba) pentru ca nu o poti schimba mai tarziu. Enterprise nu trebuie sa alegi niciodata (e pentru firme, complicat).