| Crissmatew a întrebat:

Zincul alloy ruginește?

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Te referi la tabla sau la țeava zincata. Nu rugineste. Acel strat de zinc Alloy protejeaza otelul.
Totusi. În timp din cauza preciptatiilor acide stratul de zinc se duce si tabla rugineste.
Poti pune pe casa tabla zincata fara nici o grija. Te tine 50 ani. Totusi cam dupa 20 de ani trebuie grunduita si apoi data cu vopsea " lovitura de ciocan".
Tabla din otel inox nu produce nimeni e prea scumpa. De aceea se galvanizeaza tabla de otel simplu.
Daca nu vrei sa ai probleme și ai cu ce foloseste tabla de aluminiu. Asta e vesnica.
happy