Întrebare recomandată | SynapseNinja a întrebat:

Am 17 ani și în martie fac 18. După ce am împlinit cei 18 ani, trebuie să mă duc să îmi schimb buletinul (6 martie 2019 e ultima zi de valabilitate). Când m-am dus la 14 ani ca să îmi scot buletinul m-a luat tata în spațiu ca să am domiciliul stabil. Când o să mă duc în martie o să mai trebuiască să mă ia tata în spațiu și ce acte trebuie? După ce devin major îmi trebuie, din ce am înțeles, card de sănătate. Care e procedura de a-mi emite cardul de sănătate și ce acte trebuie? Țin să menționez că locuiesc în municipiul Galați. Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Te duci cu doua saptamanai inainte de a-ti expira buletinul si il schimbi. Trebuie sa il iei pe tatal tau cu tine pentru ca el este proprietarul casei in care locuiti. Cardul de sanatate ar trebui sa ti-l trimita acasa cei de la casa judeteana de asigurari de sanatate.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca expira in 6 martie 2019 este corect sa te duci cu doua saptamani inainte. Poti sa te duci si in zilele urmatoare datei in maxim 15 zile altfel poti lua amenda. Si, da! Trebuie tatal sa te ia in spatiu sau cineva, nu conteaza cine.

| Donsavas a răspuns:

Pentru a ti se elibera buletinul, trebuie sa mergi personal cu unul din părinții care te întreține sau mai bine zis te tine in spatiu(locuința).
Cardul se eliberează dacă ai adeverința de elev de la scoala si in conditiile in care esti in continuare asigurat(trebuie sa ti continui studiile si sa nu absentezi nemotivat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, trebuie.
Actele caută-le pe net că nu stau să le scriu.

| mihaicelsfant a răspuns:

Poti sa il mai rapid cred ca il poti face si de acum