| SidaN a întrebat:

Am cumparat un telefon de la Vodafone si am abonament la Cosmote. Aici vine problema cand bag cartela de Cosmote si activez datele mobile dupa vreo 5 - 10 secunde imi spune Date Mobile Pierdute dar cand o bag pe cea de Vodafone nu se mai pierd si merge foarte bine. Totusi vreau sa folosesc Cosmote am incercat tot merge doar daca activez roming date... si nu stiu la ce e bun asta si chiar nu as vrea sa ma trezesc cu cont suplimentar de vreo 50 de euro... Cine ma poate ajuta cu un raspuns in ce as putea face dau fundita!

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

As zice ca acel telefon este codat, adica facut sa functioneze doar in reteaua Vodafone. Ar trebui decodat. Roaming date inseamna sa poti folosi internetul si cand esti plecat din tara. Ei au un sistem de inregistrare in reteaua de internet a cartelelor lor, nu o recunosc pe a ta ca nu e din reteaua lor, de-aia nu-ti raman datele inregistrate. Ti-as sugera sa pui cartela de Vodafone si sa suni la ei, la relatii cu clientii si sa-i intrebi, sa afli sigur daca e codat.