Întrebare recomandată | Jipa95 a întrebat:

Am o mica problema si sunt in dilema. Pe 22 februarie, imi expira buletinul, dar cum inca mai este aproape 1 luna, trebuie schimbat neaparat, deoarece am nevoie pentru a ma reprograma la examenul auto ( traseu ). Cei de la DRPCIV nu ma pot reprograma mai devreme de 22 februarie, nu sunt locuri, de aceea trebuie schimbat. Intrebarea mea este : Il pot inlocui in regim de urgenta si in orasul de unde a fost eliberat sau trebuie neaparat sa ma duc in municipiul de resedinta al judetului?
Si inca ceva. De ce documente am nevoie pentru a-l inlocui in regim de urgenta?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie sa-l schimbi in regim de urgenta, ca nu-i urgenta!
Apoi, ai destul timp sa-l schimi, fiindca se poate schimba cu 15 zile inainte de expirare.
Depui actele si in 7 zile ridici noul buletin. Deci, il vei avea in mana cu 1 saptamana inainte de examen.

Asta inseamna ca, trebuie sa te prezinti la un ghiseu al Evidentei populatiei, cu unul dintre parinti, preferabil cel care este propietarul casei, cu buletinul si actul casei in original si copie.
Tu trebuind sa ai: buletinul vechi, certificatul de nastere in copie si original si o chitanta de timbru de 7 lei, platita la Sectia financiara din orasul tau.
Se completeaza formularul pentru noul buletin, atat de tine cat si de parintele care te ia in spatiu si se depune acolo.
Atentie, unele centre au anumite zile de depunere si anumite zile de retragere. Verifica programul local din timp.