| RusCristian a întrebat:

Salutare. Am o problemă la tabloul de curent din casă. Doresc să știu cine este responsabil cu remedierea problemelor din tablou: Compania care prestează serviciile de electricitate sau proprietarul, încât este strict necesar de a contacta un electrician autorizat sau un electrician de la companía care prestează serviciile, contractat? Mersi!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Compania de electricitate are în atribuție partea de alimentare dinainte de contor.
Tot ce e după acesta intră în grija proprietarului / chiriașului / locatorului etc.
Nu e musai să chemi un electrician autorizat, dar e neapărat necesar să fie unul calificat. Altfel, riscul este unul major (scurt circuit, incendiu, electrocutare când atingi electrocasnicele etc.).

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E in casă, e al tău!

| Iote a răspuns:

Tabloul din casa e responsabilitatea proprietarului. Poti lua un electrician autorizat de unde vrei tu.

| cuvant a răspuns:

Daca stai in chirie de obicei proprietarul trebuie sa se ocupe sa repare aceste defectiuni. El trebuie sa suporte plata sau negociaza cu firma de la care aveti curent.

Răspuns utilizator avertizat
| RusCristian explică:

Mersi pentru răspunsuri!