| AndrewR a întrebat:

Salutare! Am o tigara electronica Vaporesso si de ceva timp am probleme cu rezistenta. La modul ca, cumpar rezistenta, o utilizez 1-2 zile si apoi lichidul incepe sa se ingalbeneasca si rezistenta nu mai este la o capacitate acceptabilă. Mentionez ca inainte de a introduce rezistenta, umezesc bumbacul cu lichid. Am schimbat de 3x rezistenta si am folosit lichide diferite. Care ati mai avut problema aceasta si ce ar fi de făcut? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Natalie4u a răspuns:

Salut! Există câteva lucruri pe care le poți încerca pentru a rezolva problema:

Asigură-te că folosești lichide de calitate și că acestea nu conțin zaharuri sau arome care pot carameliza pe rezistență. Acest lucru poate duce la o rezistență mai rapidă a bobinei și la deteriorarea acesteia.

Curăță atomizorul înainte de a instala o nouă rezistență. Folosește alcool izopropilic pentru a curăța interiorul atomizorului și pentru a elimina orice reziduuri de lichid sau resturi de vată.

Încearcă să schimbi modul de utilizare al tigării electronice. Dacă obișnuiești să tragi fumuri lungi și dese, poți încerca să reduci numărul lor și să tragi mai rar și mai puțin intens. Acest lucru poate reduce cantitatea de lichid care se acumulează pe rezistență și poate prelungi durata de viață a acesteia.

Poți încerca să ajustezi puterea dispozitivului. Dacă puterea este setată prea mare, acest lucru poate duce la suprasolicitarea rezistenței și la deteriorarea acesteia.

În cazul în care aceste sugestii nu rezolvă problema, este posibil să fie necesar să încercați o altă marcă sau model de rezistențe. De asemenea, poți să consulți și un specialist sau un tehnician pentru a primi sfaturi și asistență suplimentară.

| Alinextrafin a răspuns:

Salut, asta este un subiect complex si trebuie sa faci o investigatie. Pot sa iti dau niste recomandari poate te ajuta:
1- Un lichid de tigara electronica poate se ingalbaneste din cauza la multe motive: proces de macerare, temperatura ridicata, aromele din lichid, oxidare. Un lichid de tigara electronica e foarte normal sa ingalbaneste dar nu este normal sa se face foarte inchis la culoare.
2- Daca vapezi in lant, inseamna nu faci pauze intre pufuri, asa soliciti rezistenta foarte multe si clar se strica repede.
3- Tipul de lichid, daca folosesti un lichid cu mai multa glicerina VG, asta nu ajuta rezistenta la procesul de imbibare.
4- Tipul de tigara electronica, unele tigari electronice in special cele de MTL ( https://e-potion.ro/ce-este-vaping-mtl-sau-dtl/ ) nu sunt facute pentru utilizare grea.
5- Putere de baterie, daca folosesti o putere peste ce este recomandat la rezistenta, se strca rezistenta f repede
https://e-potion.ro/......schimbata/