| NonZarek a întrebat:

Salutare!
Am si eu o intrebare, de ce cand dorm nu tot timpul vorbesc in somn? Gen vorbesc in alta limba ba cateodata in nici o limba, e ceva boala sau?
Mai patesc sa ma trezesc in fund si sa ma uit prin jur si sa ma culc la loc, dar asta stiu de la parintii mei pentru ca eu nu imi amintesc deloc sa fi facut asta. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Andrei900Boss a răspuns:

Esti somnambula, problema e ca somnabula. e ca trebuie s-a mergi pe picioare. problema ta e ca tu visezi. si mai esti si somnabula.
adica Visezi cum ar fi in lumea reala tu vorbesti cu cineva asa e si cand visezi si mai esti somnabula si eu am avut simtomul asta. du-te la medic. happy
uitate ce e aia Visul.

Visul este o formă de imaginație involuntară cu conținut de material inconștient și expriență subconștientă constând dintr-o succesiune de imagini, sunete, idei, emoții și alte senzații care apare, de obicei, în timpul somnului, dar mai ales în cazul tipului de somn în care ochii se mișcă (somn paradoxal / REM - eng. "rapid eye movement"). Capacitățile cognitive, precum gândirea și memoria, sunt secundare, persoana care doarme percepând psihic și emoțional evenimentele petrecute în vis ca elemente reale petrecute aievea. Există o ramură a psihologiei care se ocupă cu studiul interpretării viselor petrecute în timpul somnului. S-a observat faptul că în medie, o ființă umană petrece aproximativ 6 ani din viață visând (ceea ce corespunde unei medii de 2 ore pe noapte). Încă nu s-a aflat care porțiune a creierului generează visele, dacă există o singură regiune din creier care le generează, dacă sunt implicate mai multe sau care este cu adevărat scopul viselor. În timpul somnului REM (paradoxal), eliberarea anumitor neurotransmițători este complet suprimată. Drept rezultat, neuronii motorii nu sunt stimulați, condiție cunoscută sub denumirea de relaxare nervoasă. Această relaxare suprimă astfel mișcările necontrolate ale corpului în timpul somnului și apare, adesea în cazul coșmarurilor, senzația de paralizie, neputință.

Evenimentele din vis sunt cel mai adesea imposibile sau foarte puțin probabile în realitatea fizică din starea de veghe, fiind simultan în afara posibilității de control a persoanei care visează. Singura excepție cunoscută este visul cunoscut sub terminologia de vis lucid, în care cei ce visează sunt conștienți că visează, putând exercita controlul asupra diverselor aspecte ale visului inclusiv a mediului din vis. Într-un vis lucid, mediul înconjurător este adesea mult mai realist iar acuratețea senzorială este mai ridicată decât în visele obișnuite. Pe langa vise lucide exista si vise premonitorii care sunt un fel de deja vu.

7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

La faza cu vorbitul in alta limba, zic sa mai lasi filmele cu posedari, probabil vorbesti prea repede si nu se intelege nimic, iar cu trezitul in fund, e normal, si eu mai fac asta si nu-mi amintesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti somnambula, du-te la medicul de familie si spune-i.

| AnielAn a răspuns:

E posibil sa fi somnambula cunosc persoane care fac mai multe chestii de genul chiar si mai rele de exemplu verisoara mea merge prin casa fara sa isi dea seama si e tot somnambula. Eu zic sa mergi la doctor si sa ii zici.

| NonName a răspuns:

Salut! Aceste chestii se intampla deseori la multi oameni, faza cu vorbitul este o etapa care se petrece intre 10-30 de secunde, iar cea cu trezitul in fund este somnambulism si ai putea sa te duci la un medic si sa discuti cu el despre asta. Si un mic plus, atunci cand visez ca zobri sau mai precis ca, cazi in gol acela este un semn ca tu in timpul somnului cresti, iar daca ai de mai multe ori un vis care de fiecare data este la fel acest fapt semnifica, ca ar trebui sa acorzi mai multa atentie visului aceluia si sa gasesti un raspuns fiindca deseori acestea semnifica o intamplare din trecutul tau neterminata.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| NonZarek explică (pentru NonName):

Mersi fain, chiar mi se intampla sa adorm putin si sa am impresia ca, cad in gol, din pacate nu imi da optiunea de ati da funda, ti as fi dat

| Andrei900Boss a răspuns (pentru NonZarek):

Pe scurt asa e somnabulele nu iti mai amintesti nimic. si eu eram asa mergeam singur prin casa cu ochii inchisi.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru NonZarek):

Imi poti da mi-e funda :3winking