| Jora_Alexandruemilian_1990 a întrebat:

Am și eu o mică întrebare: dacă sunt in anul trei de liceu, m-a pot transfera între semestre?
Și daca da, m-a pot transfera pe motivul neacomodarii?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu te poti transfera intre semestre. Transferurile se fac la inceput de an scolar.
Neacomodarea nu este un motiv serios de transfer.
In orice caz, liceul la care doresti sa te transferi nu cred ca ar aceeapta copii cu probleme, care nu s epot acomoda niciune.
Cred ca este vremea sa te maturizezi si sa intelegi ca, liceul nu este ca scoala generala, sa fii acolo cu colegii de la gradinita si sa va cunoasteti foarte bine.
La liceu mergi sa inveti pentru tine si sa fii interesat de rezultatele tale.
Acomodarea nu are nici o importanta aici, ca nu te duci la liceu sa dormi sau sa te simti bine, ci sa inveti si sa fii atnet la ore, restul, sunt de umplutura si doar la alegerea ta, daca vrei sa sicializezi sau nu.
Imi pare rau ca mesajul meu este dur, dar incerc sa te trezesc la realitate, ca nu-i cazul sa te tratam ca pe un copilas mic, ci pe un barbat in devenire, ca esti deja a Xi-a, iar la anul, dai examenul maturitatii.

| AC4S4 a răspuns:

Da, te poti transfera in vacanta inter-semestriala. Nu prea conteaza motivul, important e ca media generala sa fie indeajuns de mare si ei sa aiba locuri.

| Raducons a răspuns:

Cred ca se poate asta, mergi la secretariatul liceului unde vrei sa te muti si iti dau ei toate detaliile, au interes iti dai seama.
Daca difera profilul o sa ai diferente sa tii cont de asta.

| wpetterssone a răspuns:

Nu te-ai acomodat cu stilul de predare sau cu colegii? Dacă nu te-ai acomodat cu colegii, la alt liceu este posibil să se întâmple asemenea. Dacă nu te-ai acomodat cu stilul de predare, sau nu îl înțelegi, de obicei se observă prin notele mai mici, ai putea cere transfer cu o altă unitate de învățământ.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Da de poate. Atata timp cat te primeste unitatea de invatamant la care vrei sa mergi. Trebuie sa ai note bunicele si sa fii un elev ok. Cat despre motiv, accomodarea, distanta, profilul... Pot fi motive serioase happy

| LibelulaTalula a răspuns:

Nu.Trebuie sa rămâi