| Spike189 a întrebat:

Salutare... am si eu o problema. Astazi, cand am pornit pc-ul, nu mai mi-a mers..defapt nu imi mai merge nici mouse-un si nici tastatura. Am restartat pc-ul, am scos si bateria de la placa de baza + cablu de alimentare si l-am lasat cateva minute, am reusit mai tarziu sa intru in Bios, sa vad in setari daca nu cumva tastatura este dezactivata ( acolo tastatura merge) si cand porneste windowsul numai merge. Tin sa mentionez ca windowsul a expirat, si de ap 1 am imi cere sa il activez... vreo solutie? In cel mai rau caz reinstalez win, dar nu vreau sa ajung acolo, poate stie candva cv. FUNDA

3 răspunsuri:
| njohn a răspuns:

Reinstaleaza windowsu

| LDCCristi a răspuns:

Pai daca de 1 an ti-a expirat windowsu el s-a auto distrus.Deci nu ai nimic de facut decat sa il reinstalezi.Dc nu vrei sa il formatezi? Nu ai bani sa il duci la cineva? Dc nu incepi sa ti-l formatezi tu. uite cativa pasi copy paste

orniti calculatorul si introduceti CD-ul cu Windows XP:

- Cand apare mesajul "Press any key to boot from CD" apasati tasta SPACE

- Asteptati pana cand apare mesajul "Welcome to setup" si apoi apasati tasta ENTER

- Asteptati ca Windows sa isi faca treaba, apoi, cand va cere, apasati tasta F8

- Apasati D ca sa stergi partitia selectata

- Apoi ENTER pentru a continua si tasta L

- Apoi apasati C urmat de ENTER

- Selectati NTFS QUICK si apasati ENTER

- Asteptati pana se restarteaza

- Cand booteaza NU mai apasati nici o tasta chiar daca o sa apara iar mesajul "Press any key to boot from CD"

- Cand apare prima fereastra dati NEXT

- Introduceti Numele si Organizatia

- Dati NEXT si introduceti SERIALUL

- Dati NEXT si introduceti o PAROLA

- Dati NEXT, setati ora

- Dati NEXT si asteptati

- Cand apare fereastra cu "NETWORK" dati NEXT

- Lasati "WORKGROUP" cand apare si apoi dati NEXT

- O sa se restarteze! e ceva normal

- Dupa ce intra in Windows, la WELCOME dati NEXT

- Dati pe verde (HELP) si apasati NEXT

- Apasati SKIP

- Dati "No,.not at this time" apoi NEXT

- Introduceti porecla in prima caseta apoi NEXT

- Dati FINISH

Obiectivul a fost indeplinit: Windows-ul este instalat!

Răspuns utilizator avertizat