| dudu_7161 a întrebat:

Salutare As avea si eu o intrebare!
Am 13 ani si cam am probleme cu ochi am dioptriile de la ochiul stang de 3 si la ochiul drept 2. Ochelarii eu nu i/am mai purtat de vreo 2 sau 3 luni...
Lentilele de contact ar fi bune
Adica sunt lentile pentru aceste dioptrii?
Dau FunDA

Răspuns Câştigător
| Denise_3997 a răspuns:

Exista lentile cu aceste dioptrii (exista lentile si pentru dioptrii mai mari). Insa, va trebui sa faci un consult mai amanuntit, pentru ca medicul sa stabileasca daca poti purta asa ceva sau nu. Imi pare rau sa-ti spun asta, insa si eu am vrut sa-mi pun lentile la varsta ta, insa toti medicii mi-au recomandat sa nu fac asta, pana nu voi implini 18 ani. Pana la acea varsta, ochiul se dezvolta, se maturizeaza si nu este indicat sa porti lentile de contact. Iti recomand ochelarii si iti mai recomand sa ii porti. Eu am facut greseala de a nu-i purta si dioptriile au crescut din ce in ce mai mult

3 răspunsuri:
| username_5501 a răspuns:

Eu am lentile si ma simt foarte bine am 14 ani si nu am auzit de restricti de varsta sau asa ceva.Sunt bune si dupa 2-3 zile te obisnuiesti cu ele.Te sfatuiesc sa iti iei.

| Georgiaanaa123 a răspuns:

Mai bine te-ai duce la control

| Zoey_7336 a răspuns:

Eu una port lentile de contact de la 12 ani si am dioptrii destul de mari.Medicul meu a spus ca nu ii nici o problema atata timp cat in fiecare seara dupa ce ajung acasa mi le dau jos.Va trebui sa fi foarte atenta la igiena pentru. ca o chiul este un organ fff sensibil care se poate infecta usor, dar cat timp esti grijulienu o sa ai nici o problema.