| wowmentol2 a întrebat:

Salutare!
As vrea sa-mi cumpar un hard si un ram mai mare pentru PC. Intrebarea mea este, cum imi dau seama ce sa cumpar, ce este compatibil pentru PC-ul meu?
Tin sa mentionez ca acum am un hard de 1TB si un ram de 8GB ddr4 + un SSD de 128GB.
Nu prea ma pricep, dau funda

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cunosti modelul placii de baza?
ORICUM, daca placa de baza nu e mai veche de 2012 (ceea ce nu poate fi cazul, avand in vedere ca ai memorie DDR4), poti pune un HDD de ce marime doresti, chiar si de 18 TB.
Totul e sa nu uiti sa il formatezi corespunzator (adica in format NTFS).

DACA ai o singura placa de 8 GB DDR4, e perfect.
Ar fi de preferat sa cumperi una 100% identica, sau macar una cu specificatii 100% identice (deci alt producator, DAR aceeasi capacitate, adica 8GB, aceeasi frecventa, aceeasi latenta CL, si acelasi voltaj 1.2V, (sau dupa caz, 1.4V, daca ai RAM cu frecventa mai mare) )

Afli tot ce trebuie, daca rulezi utiliarul CPU-Z (il gasesti pe net), si te uiti in taburile SPD si Memory.

DACA nu te descurci, posteaza un printscreen din CPU-Z, taburile SPD si Memory, si te ajut sa identifici corect latenta si frecventa.

La fel, nu exista vreo limitare in capacitatea maxima a SSD-ului pe care il poti instala, pe sistemele cat de cat recente...

Adica exista oarecum fortat, in sensul ca nu o sa gasesti inca pe piata, in magazine, SSD de 4TB-8TB...si nici nu ai nevoie de asa ceva, pentru ca SSD-ul e util in primul rand pentru sistemul de operare si programele instalate, nu pentru discul/partitia de depozitare.

Stii cumva daca SSD-ul pe care il ai acum e SATA, in format 2.5"?
Stii cumva daca placa de baza suporta SSD in format M.2, cu interfata PCIe, preferabil cu tehnologie NVMe?
Daca nu, posteaza modelul exact al placii de baza...

Asa arata un SSD in format SATA, (cu interfata SATA) (viteza maxima 550-600MB/s) :

https://image.coolblue.de/max/500x500/products/1529441

Si asa arata un SSD in format M.2,
indiferent ca are interfata SATA (viteza maxima 550-600MB/s)
sau interfata PCIe (cu sau fara NVMe) (viteze maxime de la 1700MB/s, pana la 7000 MB/s la cele cu NVMe de ultima generatie):
(Acesta se monteaza direct pe placa de baza, fara cabluri.)

https://upload.wikimedia.org/......_Drive.jpg

| wowmentol2 explică (pentru NLS):

Multumesc mult de raspuns
Dar la la partea cu ramul, tu mi-ai zi sa-mi iau o placuta 100% identica de 8gb... dar nu o pot scoate pe asta de 8gb pe care o am si sa bag una sau chiar 2 de 16gb?

| NLS a răspuns (pentru wowmentol2):

In Task Manager, tabul Performance - Memory (cum zice colegul) o sa gasesti in partea de jos Speed...
dar nu arata viteza de care e capabila placa ta de RAM, ci doar viteza la care ruleaza.
In cazul meu, si al multora, am RAM de 1600MHz, si ruleaza la 1333MHz
(din motive de placa de baza idioata, nu a mers sa setez profilul XMP din BIOS, sa ruleze la capacitate maxima, iar OC nu am dorit sa fac).

E foarte important sa cumperi RAM identic ca si frecventa si latenta cu cel pe care il ai, in special daca doresti sa iti ruleze in Dual-Channel (altfel pierzi cam 25-30% din performanta lui).

Folosind CPU-Z, HWinfo64 (ambele gratuite), sau AIDA64 (contracost), afli ce trebuie.

Referitor la ultima ta intrebare:
1) de putut poti pune 1 de 16GB, dar cand e o singura placa, nu va rula in Dual Channel, si pierzi cam 30% din viteza lui.
Mult mai intelept e sa pui 2 de 8GB.

2) poti pune 2 placi de 16GB, daca si numai daca scrie in descrierea placii de baza ca accepta 32GB.
Desi in teorie 32 ar trebui sa accepte cam orice placa din ultimii ani, CEL MAI INDICAT AR FI SA VERIFICI pe pagina placii de baza.

3) In teorie, trebuie verificat si in descrierea procesorului, dar avand in vedere ca si un i3 din generatia a 9-a accepta 64GB RAM (la i3 9300 ma gandeam), cred ca esti acoperit, si poti sari peste acest pas.

4) Insa faptul ca procesorul si placa de baza te lasa sa instalezi 32GB RAM, asta nu inseamna ca o sa si ai ce face cu aceasta cantitate.
Excluzand cazul in care te ocupi cu editarea foto-video, randare, modelare 3D, sau proiectare...

Pentru jocuri la rezolutie 2K, chiar si pentru obtinerea a 150 FPS, sunt suficienti 16GB, si gaming-ul 4K e inca departe (necesita oricum un RTX 3090 sau 3080).

| wowmentol2 explică (pentru NLS):

Daca ma poti ajuta te rog, uite asta imi arata in cpu-z https://ibb.co/KhX7XRy
si asta e placa de baza ca sa-ti dai seama
https://ibb.co/qYpJGPM

| wowmentol2 explică (pentru NLS):

Sau daca-mi poti da o adresa de contact.

| NLS a răspuns (pentru wowmentol2):

Pune si un prtscr din TAB-ul SPD, as dori sa vad ceva.
(in plus, acolo ar trebui sa fie si date despre producator (brand), serie, etc)

Oricum, in principiu, ai nevoie de
inca 1 placa de 8GB, (sau 2 de 16, daca vrei sa arunci inutil bani pe fereastra),
cu frecventa de 2133MHz
(1064.3*2 = aproximativ 2133),
latenta CL 15 (mai exact 15/15/15/36)
si voltaj 1.2 V

Daca e de la alt producator, nu conteaza foarte mult, insa daca te hotarasti sa cumperi doar una sa completezi, (si daca gasesti), cumpara exact marca pe care o ai deja.
Daca pui prtscr din SPD, cred ca pot sa iti gasesc exact modelul, si il cautam apoi la eMag, PcGarage, Altex, etc

| wowmentol2 explică (pentru NLS):

Uite aici https://ibb.co/Cn4C8Jk deci sa-mi iau 2 placi de ram de 8 de 2133MHz. imi recomanzi? iar in legatura cu hardul pot sa-mi iau unul de de 2TB si dupa ce criterii sa-l aleg?

| wowmentol2 explică (pentru NLS):

Daca am inteles bine de la tine, cam astea ar fi bune/compatibile?
https://ibb.co/JjqTtnd

| NLS a răspuns (pentru wowmentol2):

Daca doresti neaparat de pe ForIT, vinde ce ai tu, si ia asta:
https://www.forit.ro/......annel-kit/

Cel mai mic pret pe alte site-uri e 315 RON, pentru aceasta memorie, sau pentru orice atlt brand cu aceste specificatii.

Pentru HDD e ok ce ai ales (Seagate Barracuda 7200rpm, 256MB)

Stai departe de Toshiba, si de orice HDD (de la orice brand) care are doar 5400 rpm.
Merg si acelea, dar vor avea performante mai slabe.
Un lucru trebuie stiut >>> orice soc mecanic, mai ales in timpul functionarii calculatorului, le poate defecta.

Am avut probleme de la Seagate doar cu seria Skyhawk Surveillance, dar acelea au oricum doar 5400rpm, nu recomand.

Acum am un Barracuda Pro in sistem, merge de 2 ani fara probleme.

| wowmentol2 explică (pentru NLS):

Https://ibb.co/zsrQXYQ astea le-am comandat, sper sa fii făcut alegerea buna

10 răspunsuri:
| pashkal a răspuns:

Daca zici ca ai deja O placuta de ram inseamna ca mai incape inca una. Intrii in task manager se pe calculator si dai la ram acolo si vezi ce frecventa are placuta aia a ta. Dupa ce ai aflat trebuie sa cumperi una tot ddr4 si de aceeasi frecventa. Daca nu atii ce e ala task manager cauta pe Youtube si aflii acolo cum sa dai de el.