| GeorgeMihai a întrebat:

Ce inseamna " joc piramidal "?

Mulțumesc frumos!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mulți (proști) participă - puțini (jmeckeri) câștigă

grafic, e reprezentarea piramidei

| Frank51 a răspuns:

Daca te referi la MLM, inseamna ca se promoveaza un produs sau serviciu prin dealeri, de regula preturile sunt de 5-10 ori mai mari si se primesc comisioane. Cu cat esti mai in varful piramidei, cu atat primesti comision mai mare. Cu cat aduci mai multi oameni sub tine, cu atat primesti comision mai mare. Cu cat acei oameni vor vinde mai mult, cu atat comisionul tau este mai mare.

| cristimihailov a răspuns:

Banii jucatorilor care au venit mai tarziu in joc platesc jucatorii care au intrat mai devreme.

Daca tu esti primul jucator si rata de castig este: bagi 1 leu scoti 3 lei, atunci trebuie sa mai gasesti inca 3 jucatori sa te suporte.

De cate ori se repeta, noi intratii trebuie sa fie de 3 ori mai numerosi decat cei anteriori.

La un moment dat crapa.

Acesta este in general principiul, si exista milioane de forme de implementare.

Se mai cheama Ponzi, dupa numele celui care a facut-o prima data undeva la inceputul secolului 20 parca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taranimea vs Burghezimea(de fapt in secret e Masonerie)

| Mihaita32 a răspuns:

Conform dictionarului: "Care are forma unei piramide, ca o piramidă"
se incepe de jos si se aduna spre varf... aici ne referim la castiguri, management, comisioane etc
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/piramidal.php

Ar putea fi : extraordinar (figurat)
excepţional
colosal
uimitor
imens
uriaş
gigantic
https://www.esinonime.com/sinonim/piramidal.php